Egyptská nejvyšší vojenská rada pozastavila platnost ústavy a rozpustila parlament. Podle prohlášení, které v neděli zveřejnila egyptská státní televize, hodlá rada vytvořit komisi pro návrh nové ústavy. O přijetí základního zákona se má rozhodnout v referendu, jehož pravidla podle agentury AP armáda stanoví.

Zemi prý chce řídit půl roku, nebo dokud nebude možné uspořádat prezidentské a parlamentní volby.

Agentura AP upozornila, že rozpuštění parlamentu a zrušení ústavy patřily k hlavním požadavkům demonstrantů, kteří se bezmála tři týdny v Káhiře i dalších městech domáhali Mubarakova odchodu. I po jeho pádu se mnozí z účastníků protestních akcí odmítali vrátit domů, dokud nebudou oznámeny další kroky armády.

Demonstranti odmítají odejít

Po více než dvou týdnech byla v neděli na náměstí částečně obnovena doprava. Vojsko podle agentury AP také strhlo improvizované stany demonstrantů, během dne však přicházeli noví lidé. Komentátor serveru BBC poznamenal, že vojáci zřejmě nebyli rozhodnuti, jak na nový příval lidí zareagovat.

Na náměstí v neděli ráno ještě stály stany a improvizované přístřešky, počet tábořících lidí se však ve srovnání s uplynulými dny výrazně snížil. Podle agentur Reuters a AP se vojáci v řadách přiblížili k demonstrantům a improvizované stany zbourali. Na několika místech přitom došlo ke strkanicím a slovním potyčkám, demonstranti si na protest lehali na silnici v té části náměstí, kde byla obnovena doprava. Demonstranty prý k odchodu vyzývali i někteří Káhiřané.

Někteří demonstranti z náměstí odmítali odejít, protože chtějí počkat, jak bude armáda provádět požadované demokratické změny. Hodlají za tím účelem vytvořit výbor na ochranu revoluce.

Revoluce pokračuje

Podle šéfa vojenské policie by všichni demonstranti měli do pondělí náměstí opustit. "Nechceme, aby tu po dnešku nějací demonstranti zůstávali," prohlásil. Podle svědků citovaných Reuters přesto na náměstí proudily tisíce lidí.

Hlavní skupina egyptských demonstrantů v neděli oznámila, že na náměstí zůstane a že armáda přes noc zadržela 42 demonstrantů a v neděli dalších pět. "Revoluce pokračuje. Její požadavky ještě nebyly splněny," řekl podle Reuters člen skupiny, která si říká Mládež revoluce 25. ledna. Hnutí prý není napojeno na žádnou z politických stran. Požaduje mimo jiné propuštění všech politických vězňů.

Střelba byla v neděli slyšet u ministerstva vnitra, kde demonstrovalo několik stovek, podle agentury AP až tisíc nespokojených policistů. Podle ochranky ministerstva šlo o varovnou střelbu do vzduchu. Policisté ztratili minulý měsíc nad demonstracemi kontrolu a v ulicích je vystřídala armáda. Od pátku někteří demonstrují za vyšší platy a požadují imunitu před trestním stíháním. Někteří žádali hlavu bývalého ministra vnitra, kterého Mubarak 31. ledna spolu s dalšími členy vlády pod tlakem ulice zbavil funkce.

V Káhiře, kde je v neděli pracovní den, se podle agentury DPA situace postupně vracela k normálu. Otevřely se další obchody, mnozí lidé znovu přišli do práce. Ve městě po 18 dnech nepokojů pokračuje úklid.

Nepokoje se dotkly také egyptských sbírek se starověkými památkami. Šéf egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás v neděli podle AFP oznámil, že z káhirského Egyptského muzea bylo ukradeno osm hodnotných předmětů včetně vzácné sochy faraona Tutanchamona. Na krádež prý přišli zaměstnanci muzea při inventuře poté, co se neznámým pachatelům podařilo 28. ledna vniknout do budovy. Lupiči tu rozbili asi 13 vitrín a 70 předmětů poničili.