Jednotky režimu Muammara Kaddáfího začaly v sobotu v Benghází, střílet do protivládních demontrantů. Svědkové uvádějí, že vojáci do davu pálili ze zbraní velkého kalibru. Nejméně 200 lidí bylo v důsledku protestů zabito. Rakousko vyslalo na Maltu vojenský letoun pro případnou evakuaci občanů EU. Libye současně vyzvala Evropskou unii, že přestane spolupracovat v boji proti nelegální imigraci, pokud bude unie nadále "podporovat" bezprecedentní demonstrace v zemi

Podle zpráv BBC byl v Benghází zabit zatím neupřesněný počet lidí, zpravodajové přitom hlásí, že vláda už nemá nad městem kontrolu. Během rozsáhlých nepokojů Kaddáfího odpůrci vypálili tamní policejní stanice a obsadili další důležité body.

Jeden z obyvatel pro BBC řekl, že vojácí začali do lidí střílet z těžkých kulometů a minometů. Armáda pálila ze střech a také z projíždějících aut. Demonstranti se snažili palbu opětovat.

Desítky mrtvých, stovky zraněných

Lékaři v tamní nemocnici podle jednoho z nich ošetřovali stovky zraněných.

Vojáci zahájili palbu do lidí, kteří se v sobotu zúčastnili pohřbu, přičemž podle agentury AP a televize Al-Džazíra zabili patnáct osob. Agentura Reuters ovšem citovala svědka, podle kterého mrtvých bylo mnohem víc.

Reuters rovněž citovala svědka, který tvrdí, že jediným místem ve městě, kde se ještě drží ozbrojené složky, je komplex vládních budov. „Jinak je město osvobozeno,“ řekl svědek.

Skupina 50 libyjských muslimských předáků a učenců vyzvala místní úřady a bezpečnostní síly, aby přestaly páchat násilí proti civilistům. "Nezabíjejte své bratry a sestry. Okamžitě zastavte masakr," uvádí se v textu, jehož kopii v neděli zveřejnil Reuters.

Libye pohrozila EU

Údaje či dohady o počtu obětí incidentů v Benghází se rozcházejí. Agentura Reuters a televize Al-Džazíra s odkazem na místní zdroje uvedly, že v sobotu byly zabity "desítky" lidí. Jeden lékař pak agentuře AP řekl, že viděl těla "nejméně 200" zabitých demonstrantů. Úřady žádná čísla o obětech v Benghází ani jinde v zemi neoznámily.

Libyjské úřady si v neděli povolaly zástupce Evropské unie v Tripolisu a pohrozily mu, že Libye přestane spolupracovat s EU v boji proti nelegální imigraci, pokud EU bude nadále "podporovat" demonstrace v zemi. V Bruselu to oznámilo maďarské předsednictví unie.

V Tripolisu několik tisíc obyvatel až do časných ranních hodin demonstrovalo na podporu Kaddáfího a označili ho za průkopníka arabského nacionalismu.

Evakuace cizinců

Rakousko vyslalo na Maltu vojenský letoun pro případnou evakuaci občanů EU z Libye a jiných neklidných zemí oblasti. Žádný příkaz k evakuaci však zatím nebyl vydán. Rakouskému rozhodnutí v neděli předcházely zprávy o dalším zvýšení počtu obětí protivládních nepokojů, které trvají už několik dní a jejichž centrem je město Benghází na východě země.

Turecko se již rozhodlo evakuovat své občany z Libye a od soboty odvezlo přes 250 svých občanů. Z Benghází prý brzy odstartuje další letoun s 256 lidmi do Turecka.

České ministerstvo zahraničí zatím doporučilo českým občanům v Libyi, aby se vyhýbali jakýmkoli shromážděním na veřejných prostranstvích a necestovali na východ země.

Protesty v Bahrajnu

Tisíce protivládních demonstrantů se opět demonstrovaly na Perlové náměstí v Manámě poté, co bahrajnští velitelé ozbrojených sil nařídili stáhnout z náměstí tanky a policejní jednotky, napsala agentura Reuters. Protivládní nepokoje v Bahrajnu, ovlivněné zřejmě podobnými protesty v Tunisku a Egyptě, trvají v zemi již od pondělí a vyžádaly si nejméně šest mrtvých. Většinu demonstrantů tvoří šíité, kteří si dlouhodobě stěžují na to, že je vláda sunnitské dynastie přehlíží a diskriminuje.