Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v televizním vysílání prohlásil, že je stále v libyjské metropoli "Tripolisu a nikoliv ve Venezuele". Kaddáfího vystoupení netrvalo ani půl minuty a podle televize je Kaddáfí ve své rezidenci v Bab al-Azízja v Tripolisu.

"Chci ukázat, že jsem v Tripolisu a nikoliv ve Venezuele. Nevěřte televizním stanicím, které patří toulavým psům," nabádal posluchače Kaddáfí oblečený v tmavém kabátě a ušance. Seděl v automobilu a nad jeho otevřenými dveřmi držel rozevřený deštník, v Tripolisu už dva dny prší.

"Chtěl jsem něco říci mládeži na Zeleném náměstí (v Tripolisu) a zůstat s nimi do noci vzhůru, ale začalo pršet. Díky Bohu, déšť je vždy dobré znamení," prohlásil Kaddáfí v prvním vystoupení od začátku protestů minulý týden.

Ve spodním pásku obrazovky mezitím "běžel" další z Kaddáfího výroků, který měl dementovat masakry protestujících: Musíme proti těmto lžím bojovat, jsou součástí psychologické války. Mají zničit vaši morálku, stabilitu i blahobyt.

Pondělní spekulace, že Kaddáfí odjel do Caracasu, se tedy nepotvrdily. Právě o Venezuele se mluvilo kvůli velmi blízkým vztahům libyjského vůdce a prezidenta Huga Cháveze.

Opozice ovládá několik měst

Libyí otřásají násilné protesty, které si vyžádaly už několik stovek obětí na životech. Demonstranti požadují odchod Kaddáfího, ten se ale moci vzdát nechce. Armádě nařídil demonstrace potlačit. Ačkoliv část ozbrojených sil odmítla proti demonstrantům zakročit, letectvo bombardovalo obydlené části metropole.

Nepotvrzené zprávy říkají, že bojová letadla a vrtulníky střílejí do lidí. Kaddáfího syn Sajf Islám ovšem tvrdil, že terčem byly muniční sklady.

V oficiálním prohlášení nově ustanoveného generálního výboru pro obranu se říká, že ozbrojené síly Libyi vyčistí od protivládních elementů. Demonstranty prohlášení názývá "svedenou mládeží", které lidé nepřátelští režimu podávají halucinogenní drogy.

Opoziční síly dostaly pod kontrolu několik měst na východě země včetně Benghází. Na stranu protestujících se postavili i někteří libyjští diplomaté. Libyjská mise při OSN zároveň Kaddáfího vyzvala k rezignaci.

Podle agentury Reuters, která se opírá o sdělení místních obyvatel, v brzkých ranních hodinách panuje zřejmě v libyjské metropoli klid. Pokračuje také evakuace cizích státních příslušníků ze země.

Násilí v Libyi odsoudil kategoricky i generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který na dnešek svolal ke krizi v Libyi schůzku Rady bezpečnosti. O schůzku požádala libyjská diplomatická mise při OSN, jejíž členové se podobně jako další libyjští diplomaté ve světě postavili za protestující obyvatele ve vlasti a vyzvali armádu ke svržení Kaddáfího.

"Tyran Muammar Kaddáfí dal jasně najevo prostřednictvím svých synů úroveň lhostejnosti, kterou se svými dětmi projevuje, i jak moc opovrhuje Libyí a libyjským lidem," uvádí se v prohlášení mise. Dokument odsuzuje i Kaddáfího využívání "afrických žoldáků" k potlačení povstání.

Obavy o své občany má vedle Francie, Rakouska nebo Británie, které již k opuštění země vyzvaly, i Rusko. Ještě dopoledne by měly do Libye přiletět čtyři letouny ministerstva, další dva zůstanou v rezervě. Evakuace, kterou už dříve nařídil sám prezident Dmitrij Medveděv, se týká zhruba 500 lidí.

Rusko evakuuje občany, Gazprom posílá vlastní letadlo 

Vlastní letadlo k evakuaci svých pracovníků se chystá vyslat také plynárenský koncern Gazprom. Letadlo mělo odstartovat již ráno, ale nedostalo souhlas libyjských úřadů, a tak byl odlet z moskevského letiště Vnukovo odložen na odpoledne.

Navíc, jak uvádí agentura Reuters s odvoláním na egyptského ministra zahraničí, ranveje na letišti v Benghazí jsou natolik poničené nepokoji, že na nich nemohou přistávat letadla.

Rusové se v Libyi podílejí na realizaci civilních i vojenských kontraktů za miliardy eur, ještě větší však s režimem plukovníka Muammara Kaddáfího podle tisku uzavřely Británie, Francie a Itálie. Například dceřiné společnosti ruských státních drah RŽD stavějí železnici do Benghází o délce 550 kilometrů za 2,2 miliardy eur.

Dodávky zbraní z Ruska za dvě miliardy eur

Gazprom, který získal licenci na těžbu z několika nalezišť, ale pracuje ještě na rozsáhlejších projektech. V Libyi také těží ropu společnost Tatněfť z povolžského Tatarstánu a Technopromexport staví elektrická vedení vysokého napětí.

Tripolis si také v Rusku před časem objednal dodávky moderních zbraní za dvě miliardy eur, ale podle listu Kommersant ještě nestačil uzavřít konkrétní kontrakty. V Libyi se nicméně nacházejí i ruští vojenští specialisté, kteří se starají hlavně o opravy a modernizaci výzbroje, hojně dodávané v sovětské éře. Pokyn pozastavit spolupráci v této sféře ještě nepadl.