Organizace Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM) ujistila účastníky protestů proti režimu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího svou "plnou podporou". Oznámila to agentura AFP s odvoláním na zprávu americké zpravodajské skupiny SITE, která monitoruje internetové stránky teroristických skupin.

Maghribská Al-Káida vydala prohlášení, v němž slíbila učinit vše možné, aby pomohla povstalcům proti libyjskému režimu. "Uděláme všechno, abychom vám s pomocí Alláha pomohli, protože váš boj je bojem každého muslima milujícího Alláha a jeho odkaz," uvedla Al-Káida podle SITE.

Al-Káida o sobě dala vědět již počátkem února, když vyzvala egyptské demonstranty ke svaté válce a k nastolení vlády založené na islámském zákonu šaría. Extremistická skupina vyzvala Egypťany, aby "ignorovali klamné cesty sekularismu, demokracie a shnilého pohanského nacionalismu".

Náměstek libyjského ministra zahraničí Chálid Kaim ve středu v Tripolisu řekl, že Al-Káida už na východě Libye obsazeném vzbouřenci vyhlásila islámský emirát. V jeho čele je bývalý vězeň americké věznice v Guantánamu, jehož pochopové prý popravují všechny, kdo se odmítají podřídit novým islámským pořádkům.

Podle zpráv z východu země ale tyto zprávy neodpovídají skutečnosti. Vůdci povstalců v Benghází jejich šíření přičítají stoupencům Kaddáfího, kteří chtějí mezi obyvatelstvem vyvolat paniku.

V Tripolisu klid

Libyjské hlavní město Tripolis prožilo klidnou noc bez vážnějších incidentů. Ulice byly v noci prázdné, protože lidé se bojí vycházet. Kaddáfího vojáci okamžitě zasahují proti jakémukoli srocení lidí.

Syn Muammara Kaddáfího Sajf Islám navštívil v noci studia státní televize v Tripolisu, kde prohlásil, že život se vrací do normálních kolejí. "Všechny přístavy, školy a letiště jsou otevřeny, v tomto národním boji se všichni Libyjci musejí sjednotit," řekl Sajf Islám Kaddáfí.

V televizním vysílání se objevila i jeho sestra Ajša, aby dementovala informace o tom, že se pokusila emigrovat na Maltu. Ostrovní stát ve středu nepovolil přistát na svém mezinárodním letišti civilnímu letadlu libyjské letecké společnosti, na jehož palubě byla podle některých domněnek i Kaddáfího dcera. Letadlo se muselo vrátit zpátky do Libye.

V Benghází a Tobrúku policie a armáda přešly na stranu povstalců nebo se stáhly z ulic. Vítězná vlna lidového povstání se přiblížila k hlavnímu městu na 200 kilometrů.

Obama odsoudil násilí, o reakci hovořil jen obecně

Americký prezident Obama ve středu v prvním veřejném komentáři k událostem v Libyi odsoudil vlnu násilí proti tamnímu obyvatelstvu a řekl, že pověřil vládu, aby vypracovala "celý rejstřík možností" jak na vzniklou situaci reagovat. Tvrdé represe proti lidovému povstání podle prezidenta porušují normy mezinárodního práva.

Libyjského vůdce Kaddáfího nicméně nevyzval k odstoupení a nezmínil se ani o povaze případného postihu, který by Spojené státy mohly proti libyjské vládě zavést. Podle amerických zdrojů USA uvažují o zmrazení libyjských účtů, a to i osobních kont Kaddáfího. 

Británie a Rusko v chaotické situaci hledají způsoby, jak osvobodit stovky svých občanů pracujících na libyjských ropných vrtech. Britská vláda nevyloučila nasazení armády k záchraně téměř dvou stovek Britů uvězněných v libyjské poušti. V kritické situaci je i několik stovek ruských a tureckých zaměstnanců zahraničních ropných společností uvězněných v pouštním táboře u města Ras Lanúf na severu Libye.