Po čtrnácti dnech pouličních bojů je východ Libye takřka celý v moci rebelů. Postupně se přidávají i města na západě země. Tripolis ale stále odolává. Stejně jako sám Muammar Kaddáfí.

I přesto, že pomalu ztrácí kontrolu nad svou zemí a západní mocnosti, včetně Spojených států, Francie nebo Británie, uvažují nad vojenskou intervencí, Kaddáfí se vzdát rozhodně nehodlá. "Můj lid mě miluje," prohlásil na setkání se zahraničními novináři, které svolal do jedné kavárny v metropoli.

Jak minulý týden v rozhovoru s HN poznamenal bezpečnostní analytik a někdejší pracovník izraelských tajných služeb Šmuel Bar, dny Kaddáfího vlády jsou stejně sečteny. Bude prý buď zastřelen, nebo se zabije sám, ovšem tak, aby to vypadalo jako náhoda. Ovšem může to trvat dny, týdny, ale i rok. (Celý rozhovor si přečtěte ZDE.)

Jedno je ale jisté, plukovník udělá vše pro to, aby si svou moc udržel. Jeho armádní jednotky tak střeží okolí Tripolisu a snaží se postupně útočit na města ovládaná odpůrci režimu.

Co se v úterý dělo v Libyi? Sledovali jste s námi ON-LINE zpravodajství:

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
12:33
12:23 Jsme připraveni položit životy

V Tripolisu se sešla asi stovka Kaddáfího stoupenců. Jak píše server BBC News, mají s sebou plakáty s podobiznou plukovníka a provolávají a zpívají, že jsou "připraveni obětovat své duše a krev za svého vůdce".

12:37
12:35 Zavíja bez potravin

Podle výpovědi nejmenovaného svědka rebelové Zavíju před nálety Kaddáfího jednotek sice ubránili, ty ale prý následně zablokovaly veškeré dodávky potravin do města, informovala stanice Al-Džazíra.

12:40
12:42 Kaddáfího zklamal hlavně Obama

V rozhovoru se zahraničními novináři Kaddáfí prohlásil, že svým přístupem ho zklamal především americký prezident Barack Obama. Myslel si prý do té doby o něm, že je to "dobrý člověk". Na video ze setkání se podívejte ZDE.

12:49
12:53 Německo zmrazilo účet Kaddáfího syna

Po Švýcarsku a Rakousku přistoupilo ke zmrazení bankovních kont Kaddáfího rodiny také Německo. German bank zablokovala účet jednoho ze synů libyjského vůdce, na kterém jsou zhruba 2 miliony eur.

12:53
13:48 OSN: Hrozí humanitární krize

Situace na libyjsko-tuniské hranici je kritická. Podle zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHRC) světové organizace za poslední týden zaznamenali až 75 tisíc uprchlíků. Vedle evakuačních letadel a lodí, na které čekají zástupy lidí, je cesta po zemi do sousedních států tím nejjednodušším řešením.

13:33
13:30 Pro Medveděva je prý Kaddáfí politická mrtvola

nejmenovaný zdroj v úřadu ruského prezidenta řekl agentuř Interfax, že "Muammar Kaddáfí je politická mrtvola a musí odejít". Dosavadní zdrženlivá reakce Ruska na vývoj v Libyi je prý podle prezidenta motivována výhradně obavou o osud ruských občanů, kteří v Libyi pobývali či pobývají.

13:52
13:59 Do Benghází míří pomoc

Konvoj osmnácti nákladních vozů s humanitární pomocí pro Benghází projíždí ulicemi Tripolisu.

 

14:05
14:11 Washington bude na Kaddáfího tlačit dál

Americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová uvedla, že Washington bude na Kaddáfího vytvářet tlak tak dlouho, dokud neodstoupí, píše agentura Reuters.

14:13
14:22 Tisíce Egypťanů opět protestují

I po několika týdnech od rezignace egyptského prezidenta Husního Mubáraka se na káhirském náměstí Tahrír shromažďují tisíce nespokojených lidí. Jak napsala agentura MENA, dnes jich přišlo více než dva tisíce a požadují odstoupení egyptské vlády.

14:23
14:39 Británie do Libye posílá královské loďstvo

Britská vláda rozhodla, že k libyjským břehům pošle jednu ze svých lodí, aby ze země pomohla evakuovat ty, kteří v Libyi zatím stále zůstávají uvězněni. Plavidlo typu 42 (známé také pod označením třída Sheffield) čekalo několik dní ve Středozemním moři a nyní míří do přístavu v Benghází.

14:41
14:51 EU svolává mimořádný summit

Kvůli nepokojům v Libyi a napjaté situaci v severní Africe Evropská unie svolává mimořádný summit. Šéfové států a vlád se v Bruselu sejdou v pátek 11. března.

14:52
15:03 K Libyi se blíží americké válečné lodě

Námořnictvo Spojených států přesouvá své letadlové lodě, včetně USS Enterprise, blíže k libyjským břehům. Jak v pondělí řekl mluvčí Pentagonu plukovník David Lapan, vedle námořnictva se do okolí Libye stahuje také letectvo. (Archivní snímek USS Enterprise ze srpna 2007)

15:02
15:41 Chávez Kaddáfího neodsuzuje

Venezuelský prezident Hugo Chávez prohlásil, že nehodlá libyjského vůdce odsuzovat. "Všichni říkají, že Kaddáfí je vrah. Takže Chávez by to měl tvrdit také? To si nemyslím," řekl.

15:43
15:59 Demonstruje se i v Jemenu

Jemenská metropole Saná dnes zažila další vlnu masivních nepokojů. Prezident Alí Abdalláh Sálih, který vládne už 32 let, ve svém prohlášení označil za iniciátora nepokojů v arabských zemích Izrael i Spojené státy - svého dosavadního spojence.

Povstání "od Tuniska po Omán" jsou podle jemenského prezidenta "bouří vyvolanou Tel Avivem pod dohledem Washingtonu".

15:59
16:21 Fronty kvůli benzínu

U benzínových pump se v úterý tvořily dlouhé fronty. Benzínky uzavřely své stojany kvůli sílícímu násilí mezi protestanty a Kaddáfího jednotkami před několika dnech.

16:22
16:46 Sajf Islám Kaddáfí: Camerone, tohle není vtip!

Syn plukovníka Kaddáfího v rozhovoru se Sky News uvedl, že britský premiér si asi myslí, že situace v Libyi je něco jako "vtip". Podle něj se "chce stát hrdinou" a vytvořit si jméno. David Cameron totiž prohlásil, že uvažuje o zapojení britských vojenských jednotek. Nemůže prý tolerovat režim, který používá vojenskou sílu proti vlastním lidem, prohlásil.

16:49
16:54 Situace není tak hrozná

Druhorozený syn libyjského vůdce v rozhovoru se Sky News také řekl, že "věci nevypadají tak zle, jak je lidé vidí zvenku". "Jděte na jakékoli místo v Libyi, kde někoho potkáte, a jsem si jistý, že to, co uslyšíte, bude úplně jiné, než to, co říkají rebelové stojící proti mému otci," prohlásil Sajf Islám s tím, že reportéři by se měli ptát obyčejných lidí v ulicích, co si skutečně myslí.

16:54
17:07 Malta uprchlé piloty nevydá

Dva armádní piloti, kteří minulý týden ve svých stíhačkách uprchli na Maltu, nebudou zpátky do Libye vydáni. Oznámila to dnes maltská strana. Oba důstojníci se rozhodli k útěku poté, co měli bombardovat protestující dav. Na Maltě požádali o politický azyl. (Více o zběhnutí pilotů si přečtěte ZDE)

17:07
17:19 V Tunisku rezignovali další dva ministři

V pondělí se vzdali svých funkcí dva tuniští ministři přechodné vlády. Z vlády odchází jedna z nejvýznamnějších postav opozice, zakladatel Demokratické pokrokové strany Nadžíb Šibbí. Svou rezignaci dosavadní ministr pro místní rozvoj zdůvodnil nespokojeností s nově jmenovaným premiérem Sibsím. Vláda prý navíc připravuje opatření, která mu mají zabránit kandidatuře na prezidenta.

Nezávisle na něm podal demisi i generální tajemník Hnutí obnovy a ministr pro vědecký výzkum Ahmad Brahím. "Dospěl jsem k přesvědčení, že revoluci víc prospěje, když se nebudeme podílet na vládě," uvedl Brahím.

Tuniská přechodná vláda byla ustanovena poté, co rozsáhlé protesty donutily v lednu k útěku dlouholetého prezidenta Zína Abidína bin Alího. Kabinet bude spravovat zemi do voleb, které by se měly konat do poloviny července.

17:18
18:26 Opsal Sajf Islám svou doktorandskou práci?

Britská prestižní univerzita London School of Economics prošetřuje, zda její student, druhorozený syn libyjského vůdce Sajf Islám Kaddáfí, opsal svou doktorandskou práci.

Sajf Islám, který byl mnohými považován za novou a moderní tvář Libye, studoval v Londýně v letech 2003-2008. Jeho závěrečná práce se věnovala tématu "vytvoření demokratických institucí". (Více o práci si přečtěte ZDE

18:30
18:30 Britský premiér navrhuje zaútočit

David Cameron znovu pohrozil použitím vojenské síly proti Kaddáfího režimu. "Vojenskou akci nemůžeme v žádném případě vyloučit," řekl britský premiér. Vzápětí jeho slova mírnily jak Spojené státy, tak Francie. Americký generál James Mattis upozornil, že by vojenská operace byla velmi náročná a francouzský ministr zahraničí Alain Juppé poukázal na mezinárodněpolitické úskalí - vyloučil vojenskou intervenci bez jasného mandátu OSN.

18:52
18:52 Obušky a slzným plynem rozehnala policie demonstranty v Teheránu

V íránské metropoli stoupenci opozice protestovali proti věznění svých vůdců.

Demonstranti se sešli v Teheránu na různých místech, především v okolí univerzity. Tam také došlo ke střetům s policisty. Demonstranti provolávali hesla jako "Smrt diktátorovi" a "Hosejn, Mír Hosejn". Zadrženo bylo nejméně pět účastníků protestů, informovala Reuters.

19:27
19:25 Jemen: Tisíce lidí žádají prezidentovu "hlavu"

Tisíce lidí se sešly na centrálním náměstí v jemenské metropoli Saná. Lidé si přejí rezignaci prezidenta Sáliha, řekl zpravodaji agentury AFP jeden z demonstrantů. Prezident prohlásil, že do voleb v roce 2013 neodstoupí, a sesadil guvernéry pěti provincií.

20:14
Protesty v Libyi

20:16
20:16 Tisíce uprchlíků uvízly na hranicích

Tisíce Libyjců zablokovaly státní hranice s Tuniskem. Snaží se dostat ze země za každou cenu. Organizace spojených národů přirovnala situaci ke katastrofě. Až 140.000 lídí na hranicích uvízlo, uvedl server BBC.

20:39
20:40 Americká válečná loď směřuje k Libyi

K libyjským břehům míří americká válečná loď USS Keasarge s 800 příslušníky námořní pěchoty a vrtulníky na palubě a dvěma doprovodnými plavidly.

USA se rozhodly v oblasti přeskupit své síly pro případ bojové či humanitární operace.

Podle nejmenovaného amerického armádního zdroje citovaného agenturou AFP může loď podniknout nejrůznější bojové mise.

Pentagon v současnosti vypracovává pro amerického prezidenta Baracka Obamu seznam operací, které jsou s to americké síly ve Středomoří provést. Jedním z jejich úkolů může být pouhé předvedení vojenské síly, které by mohlo přimět režim libyjského vůdce Muammara Kaddáfího k požadovaným ústupkům.

21:10
21:11 Spor o bezletovou zónu

Mezi státy Západu se diskutuje o možném vyhlášení bezletové zóny. Británie údajně pracuje na návrhu vyhlásit nad Libyí bezletovou zónu, uvedla ČTK.

Americký generál James Mattis, velitel ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku, zdůvodnil komplikace kolem vytvoření bezletové zóny nad Libyí potřebou nejprve zničit její protiletadlovou obranu. "Byla by to vojenská operace. Nešlo by o to, že by se někomu řeklo, že má zabránit letadlům, aby létala," podotkl.

Mluvčí NATO v Bruselu upozornil že k vynucení bezletové zóny je nutné souhlasu OSN.

I nový šéf francouzské diplomacie Juppé před poslanci v Paříži upozornil, že "bez jasného mandátu OSN se v Libyi neuskuteční žádná vojenské intervence".

21:50
21:50 Cena zlata stoupá

V důsledku nepokojů v Libyi a dalších arabských zemích se zvýšila cena zlata na rekord. Jedna troyská unce (oz; 31,1 gramu) se prodávala za více než 1432 dolarů (asi 25 218 Kč). Dosavadní rekord z loňského prosince přitom byl zhruba 1430 USD/oz.

22:09
22:09 OSN pozastavila členství Libye v Radě pro lidská práva

Valné shromáždění OSN pozastavilo členství Libye v Radě OSN pro lidská práva, uvedla agentura Reuters. Důvodem pro rozhodnutí byly násilnosti, jimiž se libyjský režim snaží potlačit protivládní protesty v zemi. Libye byla členem rady od loňského května.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ještě před hlasováním prohlásil, že se s pozastavením libyjského členství v radě ztotožňuje. Režim v Tripolis podle něj porušuje základní lidská práva.

22:39
22:41 Shrnutí situace v Libyi

Povstání proti diktatuře libyjského vůdce Muammara Kaddáfího vstoupilo do třetího týdne, aniž by režim jevil známky ústupků. V Libyi se bojovalo a znepokojivě zesílil proud uprchlíků. Západní státy o krizi horečně jednaly, Libye byla vyloučena z Rady OSN pro lidská práva.

Plány na nasazení armády, podpořené zejména dnešním bojovným prohlášením britského premiéra Davida Camerona, zůstávají v rovině úvah.

Před vojenským zásahem v Libyi varoval důrazně ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle zpráv z Kremlu je Moskva proti silovému řešení, i přesto, že nad osudem Kaddáfího už zlomila hůl a vyzývá ho k odchodu.

Síly věrné Kaddáfímu stále kontrolují hlavní město Tripolis, ale už na jeho okraji musí tvrdě bojovat o pozice. Podle očitých svědků se jednotky věrné Kaddáfímu soustřeďují na západě země při tuniských hranicích.

Hranice mezi Libyí a Tuniskem je uzavřená, ale humanitární pracovníci OSN hlásí mimořádně silný nápor uprchlíků. Denně jich na hranice přichází kolem 15 tisíc a situace se stává kritickou.

22:50
22:53

Ukončujeme dnešní on-line. O dalším dění v Libyi a arabském světě  Vás budeme informovat opět zítra.