Nepokoje v arabském světě

Aktuální zpravodajství, reportáže, rozhovory, videa, fotogalerie a další články o protestech, které se jako "tuniská nákaza" šíří arabským světem, najdete v našem speciálu.

Obránci strategického libyjského města Závíja v sobotu odrazili dva prudké útoky vládních jednotek, které se pokusily získat kontrolu nad městem s pomocí desítek tanků, raketometů a minometů. Podle očitých svědků město boje těžce poznamenaly, některé budovy lehly popelem a centrum je pokryto troskami. Na východě země povstalci sestřelili vládní bojové letadlo a chystají se údajně k postupu na město Syrta.

Do Závíje se jednotky věrné Muammaru Kaddáfímu při svém druhém dnešním útoku pokusily proniknout ze západu. "Po ranním útoku, který jsme odrazili, začal odpoledne další," cituje agentura Reuters jednoho z bojovníků. "Začali pálit raketami a chtěli se dostat do centra. Předpokládáme, že v noci to zkusí znovu."

Střídavé bojové úspěchy stoupenců a odpůrců diktátora Kaddáfího podle agentury AP naznačují, že žádná ze stran nemá rozhodující převahu a konflikt může trvat týdny či měsíce. Zatímco vláda se za každou cenu snaží udržet hlavní město Tripolis a jeho bezprostřední okolí, povstalci se pokoušejí postupovat ze svých pozic na východě země západním směrem na hlavní město.

"Teď tu s těmi tanky, obrněnými vozy a dělostřelectvem vidíme bitvy a zabíjení, jaké neviděl ani Irák. Považuji to za naprostou genocidu," řekl televizi Al-Arabíja jeden svědek ze Závíje.

Podle něj vjelo v sobotu dopoledne do města více než 15 obrněných vozů a tanky. Po asi dvouhodinovém boji se Kaddáfího síly stáhly do okrajových částí. Ve vzdálenosti asi tří kilometrů od centra města zřídily na silnicích kontrolní stanoviště.

Povstalci zatím vítězí

Páteční boje o toto město ležící západně od metropole Tripolisu si vyžádaly přes deset mrtvých a desítky raněných, informovala agentura Reuters. Čísla o počtech obětí se rozcházejí. Podle místního lékaře zemřelo v sobotu nejméně 30 osob, stanice BBC píše o 19 mrtvých.

Podle mluvčího povstalců oddíly "prozatím zvítězily a civilisté se začali shromažďovat na závíjském náměstí". "Po hodině a půl boje jsme zajali tři obrněné vozy, dva tanky a jedno nákladní auto," řekl. Obyvatele prý ale stále ohrožují ostřelovači rozmístění po městě.

Střídavé bojové úspěchy stoupenců a odpůrců diktátora Kaddáfího podle agentury AP naznačují, že žádná ze stran nemá rozhodující převahu a konflikt může trvat týdny či měsíce. Zatímco vláda se za každou cenu snaží udržet hlavní město Tripolis a jeho bezprostřední okolí, povstalci se pokoušejí postupovat ze svých pozic na východě země západním směrem na hlavní město.

Závíja leží zhruba 50 kilometrů od Tripolisu. Je to místo nejbližší metropoli, na něž opoziční jednotky zatím dosáhly.

Bojová plavidla USA zakotvila na Krétě

Francie pracuje společně s Británií na návrhu rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která by umožnila vytvoření bezletové zóny nad Libyí. Řekl to v neděli novinářům v Bordeaux francouzský ministr zahraničí Alain Juppé. Smyslem rezoluce je podle ministra zabránit dalším leteckým útokům vojsk Muammara Kaddáfího na oddíly povstalců. Z Kréty dnes na zatím neznámé místo vypluly dvě americké bitevní lodě.

"Spolu s Brity v New Yorku připravujeme rezoluci Rady bezpečnosti, která by otevřela cestu k vytvoření bezletové zóny a zastavila by bombardování," řekl Juppé. Dodal, že obě země situaci v Libyi "velmi bedlivě sledují".

Spojené státy americké vyslaly dvě bojová plavidla s 4000 muži. Příslušníků americké námořní pěchoty je 1300 z nich. Plavidla zakotvila v pátek u americké základny na Krétě. Oznámilo to americké vojenské námořnictvo.

Podle mluvčího americké námořní základny v zátoce Souda dorazily americké obojživelné bojové lodě Kearsarge a Ponce. Na plavidlech je asi 4000 mužů. Před třemi dny na Krétu dorazilo dalších 400 členů americké námořní pěchoty.

Podle zdrojů OSN citovaných ČTK uprchlo od počátku bojů z Libye na 191 tisíc lidí, z velké části zahraničních dělníků. Asi 104 tisíce z nich odešlo do Tuniska, 85 tisíc do Egypta a 4000 do Alžírska. Příliv uprchlíků z Libye do Tuniska nyní zpomaluje fakt, že hraniční posty obsadily jednotky věrné Kaddáfího režimu.

Šance Cháveze na vyjednání míru? Mizivé

Venezuelský prezident Hugo Chávez navrhl zprostředkovat vyjednávání mezi Kaddáfím a opozicí. Podle agentury Reuters jsou však šance tohoto plánu na úspěch zřejmě mizivé. Povstalci odmítli zasednout k jednacímu stolu, pokud vyjednávání nepovede ke Kaddáfího rezignaci nebo exilu, což libyjský vůdce kategoricky odmítá.

Nepokoje v Libyi začaly v polovině února. Kaddáfí se odmítá vzdát moci a jeho jednotky drží Tripolis s blízkým okolím. Ve světě se hovoří o intervenci, ale zatím jenom v hrubých obrysech. Nepanuje ani jednota k možnosti vytvořit nad Libyí bezletovou zónu, protože i to by znamenalo vojenský zásah.