Syn libyjského diktátora Saif al-Islám vyzval k rozsáhlým útokům na vzbouřence proti vládnímu režimu. "Nastal čas na osvobození. Nastal čas na akci. Vyrážíme", řekl v rozhovoru agentuře Reuters. Zároveň vyzval: "nikdy se nevzdáme. Je to naše země. Bojujeme tady, v Libyi. Nikdy tu nepřivítáme NATO, nikdy tu nepřivítáme Američany.", dodal al-Islám.

Britský ministr zahraničí William Hague v reakci na výroky Saifa al-Isláma řekl, že takový útok by "výrazně posílil" důvody pro vytvoření bezletové zóny nad Libyí, uvedla ČTK.

Zatímco v minulých dnech ovládali odpůrci Kaddáfího režimu ropný přístav Rás Lanúf, ve čtvrtek jednotky režimu posílily ofenzívu a rebelové zahájili masový ústup, napsala BBC.

Kaddáfího jednotky "vyčistily" přístav Sidra

Libyjská státní televize informovala, že Kaddáfího jednotky "vyčistily" přístav Sidra. Jeden z rebelů přímo z místa řekl agentuře AFP: "Byli jsme poraženi. Jsou odstřelováni a my prcháme z oblasti. To znamená, že převzali Rás Lanúf."

Nejen povstalci, ale i civilisti a také i polní nemocnice s pacienty jsou evakuováni z oblasti dále na východ, napsala AFP.

Kaddáfího jednotky bombardují ropná zařízení, odstřelují domy i nemocnice, řekl Tony Birtley z Rás Lanúfu pro televizi Al Džazíra. Nejméně čtyři lidé zemřeli, dalších 35 utrpělo zranění.

Ve čtvrtek Evropská unie rozšířila sankce uvalené na Libyi. Severoatlantická aliance monitoruje vzdušný prostor nad státem. O vytvoření bezletové zóny zatím nepanuje shoda mezi zeměmi NATO, ale severoatlantická aliance chce do středomořské oblasti vyslat víc lodí. Francie a Británie vyzvaly partnery k uznání povstalecké Národní rady.

EU zároveň rozšířila sankce vůči libyjskému režimu. Restriktivní opatření se nově budou vztahovat i na pět klíčových libyjských finančních společností, mezi nimiž je třeba libyjská centrální banka či libyjský investiční úřad.

Arabské revoluce

V Libyi boje pokračují, v dalších arabských zemích je situace relativně klidná a chystají se ústavní změny.

Marocký ministr zahraničí Taieb Fassi Fihri označil ústavní změny v zemi, které vyhlásil král Mohammed ve středu, za "historické". Stanici BBC ve čtvrtek řekl, že "u nás (v Maroku) je zcela odlišná situace než v Tunisku, Egyptě nebo Libyi. Máme stejné sociální problémy, ale důležité je poznamenat, že u nás je demokracie".

 

 

V Egyptě pokračují přípravy na ústavní referendum, které se bude konat 19. března. V Káhiře se ve čtvrtek střetli křesťanští Koptové s muslimy. Během střetnutí bylo zabito 13 křesťanů.

V Jemenu tamější prezident Alí Abdalláh Sálih ve čtvrtek slíbil, že se ještě letos bude konat referendum o ústavních změnách. Učinil tak v projevu vysílaném státní televizí, napsala ČTK. V jemenských městech se téměř každodenně konají protesty, jimiž si Jemenci chtějí vynutit prezidentovo odstoupení a politické reformy.