Libyjští povstalci prý budou uvažovat o plánu Africké unie na ukončení bojů v zemi. Jejich podmínkou ale je okamžitá rezignace Muammara Kaddáfího.

"Libyjský lid dal jasně najevo, že Kaddáfí musí odstoupit, ale návrh (Africké unie) zvážíme, až budeme mít více podrobností, a odpovíme na něj," prohlásil podle agentury Reuters povstalecký mluvčí před příjezdem delegace Africké unie do bašty rebelů Benghází.

Na delegaci složenou z ministra zahraničí Jihoafrické republiky a prezidentů Konga, Mali, Mauritánie a Ugandy v Benghází čekalo asi tisíc demonstrantů s nápisy: "Osvoboďte nás od Kaddáfího" nebo "Kaddáfí spáchal genocidu".

Výsledek jednání s představiteli povstalců zatím není znám, podle agentury DPA však nejsou vyhlídky na brzké uzavření příměří příliš dobré, zejména kvůli jasnému požadavku rebelů na odstoupení Kaddáfího a jeho neochotě k takovému kroku.

Zástupci africké organizace se v neděli setkali s Kaddáfím, který podle jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy po dlouhém jednání na plán přistoupil. Jednání probíhalo přímo v opevněné rezidenci libyjského vůdce, v Bab al-Azízíja.

"Skončili jsme svou misi a bratrská delegace přijala plán, který jsme ji předložili," uvedl Zuma po setkání, kterého se kromě něj účastnili také představitelé Konga, Mali, Mauritánie a Ugandy. "Budeme v jednání pokračovat, sejdeme se s další stranou, abychom mluvili se všemi a představili jim politické řešení," dodal Zuma s tím, že unie již požádala NATO, aby ukončením leteckých útoků dalo příměří šanci.

Do povstaleckého města Benghází ale delegace cestovala už bez něj, píše server BBC News. Zuma se totiž vrací do Jihoafrické republiky, zatímco jeho ministr zahraničí spolu s ostatními kolegy z Africké unie, na cestě pokračují.

Projekt obsahuje okamžité příměří, otevření tras pro humanitární pomoc a zahájení jednání mezi vládou a povstalci. Operace na zničení libyjských protiletadlových zbraní přesto stále pokračuje. Jen v neděli aliance zasáhla 25 vládních tanků.