Hlavní představitelé skupiny pěti rozvojových mocností BRICS při čtvrtečním setkání v Číně odsoudili nálety NATO v Libyi. Podle skupiny zahrnující i stálé členy Rady bezpečnosti OSN, Rusko a Čínu, nedovoluje rezoluce RB OSN k Libyi útoky aliančních sil, informovala agentura AFP.

Spojeneckým akcím naopak vyslovily jasnou podporu Spojené státy, a to až do odchodu Muammara Kaddáfího, jehož muži opět zaútočily na město Misuráta.

Při setkání Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky odsoudili vojenskou opetaci NATO v Libyi představitelé všech pěti států, uvedl nejmenovaný diplomat. Během schvalovacího hlasování ji přitom 17. března podpořila JAR, ostatní se zdržely, připomíná agentura Reuters.

Francie v reakci na prohlášení BRICS prohlásila, že útoky probíhají v přísném souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Podle dostupných informací NATO běhen čtvrtka zatím vojenskou akci nezahájilo.

Spojené státy prostřednictvím ministryně zahraničí Hillary Clintonové vyjádřily podporu spojeneckým akcím v Libyi, jichž se budou účastnit až do splnění mise. Clintonová podle Reuters prohlásila, že se vývoj v Libyi může posunout pouze pokud Kaddáfí odstoupí, a vyzvala k většímu tlaku na jeho izolaci.

Síly plukovníka Kaddáfího mezitím znovu zaútočily na Misurátu, poslední město na západním pobřeží Libye částečně ovládané povstalci. Podle mluvčího povstaleckých sil byl útok namířen na rezidenční oblast blízko přístavu. Vládní jednotky vypálily až 80 raket. O život přišlo 23 civilistů, z toho tři Egypťané, a další desítky byly zraněny. Povstalci zároveň upozornili, že pokud NATO důrazně nezasáhne, dojde v Misurátě k masakru.

Itálie zváží zapojení do vojenské operace

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun a šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová na mezinárodní konferenci v Káhiře znovu vyzvali Muammara Kaddáfího k okamžitému odchodu. O řešení situace v Libyi zde jednají zástupci OSN, EU, Ligy arabských států (LAS), Africké unie a Organizace islámské konference.

 

 

Itálie oznámila, že zváží případnou žádost libyjských povstalců na zapojení svých sil do akcí NATO. Museli by však předložit přesvědčivé argumenty, uvedl ministr zahraničí Franco Frattini. Podle agentury Reuters přichází Frattiniho vyjádření po výzvě Británie a Francie spojencům, aby se více zapojili do aliančních akcí v Libyi.

Španělský ministr zahraničí Trinidad Jimenez podle agentury AFP naopak oznámil, že Španělsko svoje nasazení ve vojenských akcích nehodlá nijak posílit.