Luis Moreno-Ocampo, žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC) požádal soudce tribunálu o vydání zatykače na libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, jeho syna Sajfa Isláma a šéfa rozvědky Abdalláha Sanúsího. Kvůli obvinění ze zločinů proti lidskosti.

Mluvčí libyjské vlády Músá Ibráhím se k oznámení žalobce bezprostředně nevyjádřil, uvádí agentura AP. Libye není smluvním státem ICC, takže není nemusí podezřelé zatknout, i když budou vydány zatykače.

Soudci se mohou rozhodnout žádost přijmout, odmítnout nebo požadovat od žalobce dodatečné informace. Žalobce v nedělním prohlášení ujistil, že jeho úřad nashromáždil "dobré a pevné" důkazy.

"Úřad shromáždil přímé důkazy o rozkazech vydaných osobně Muammarem Kaddáfím, přímé důkazy o tom, že Sajf Islám organizoval nábor žoldáků a přímé důkazy o podílu Sanúsího v útocích na demonstranty," prohlásil Moreno-Ocampo před soudem. Jeho tým prý také zdokumentoval, jak se všichni tři scházeli k "plánování těchto operací" a jak Kaddáfí využil svou "absolutní autoritu k páchání zločinů v Libyi".

Moreno-Ocampo vyšetřování zločinů proti lidskosti v Libyi zahájil 3. března na žádost Rady bezpečnosti OSN. Zaměřil se přitom na osm osob, včetně libyjského vůdce. Před RB OSN pak 4. května naznačil, že bude požadovat tři zatykače na předpokládané pachatele zločinů. Což na pondělní tiskové konferenci skutečně oficiálně oznámil, píše agentura Reuters.

Libyjská vláda činnost ICC zpochybňuje

Protirežimní nepokoje vypukly v polovině února. RB OSN na konci toho měsíce odsouhlasila rezoluci, kterou žalobce ICC vyzvala k vyšetřování situace v Libyi. Podle vzbouřenců si boje proti Kaddáfího režimu vyžádaly nejméně 10 tisíc obětí.

Úkolem ICC je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů na celém světě. Nejvyšším trestem, který může uložit, je doživotí. Libyjská vláda ale již dříve činnost soudu zpochybnila. Náměstek ministra zahraničí Chálid Káim ho podle zpravodajského serveru BBC označil za "dítě Evropské unie vytvořené pro africké politiky a vůdce".

Povstalci nadále usilují o širší uznání na mezinárodní politické scéně. Po nedávné cestě do Washingtonu v těchto dnech plánovali jednání s ruskými představiteli, cestu do Moskvy však podle dnešního oznámení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova z technických důvodů zrušili. Podle Lavrova je Rusko připraveno jednat o mírovém řešení krize v Libyi.