Mezinárodní trestní tribunál vydal zatykač na libyjského vůdce, jeho syna Sajfa Isláma a šéfa rozvědky Abdalláha Sanúsího. Všichni jsou obviněni ze zločinů proti lidskosti, vražd, mučení a násilného zatýkání demonstrantů.

Podle soudkyně Sanji Mmasenono Monagengové Kaddáfí má Libyi ve své "absolutní a neodiskutovatelnou moc". Sajf Islám plní funkci premiéra a kontroluje také státní pokladnu a logistiku, což plukovníkovu pozici ještě více upevňuje. Sanúsí, který je zároveń Kaddáfího švagr, byl prý pravou rukou ve všech rozhodnutích vůdce.

Muammar Kaddáfí (69)

Kaddáfí vládne Libyi od září 1969 (u moci je téměř 42 let, čímž je nejdéle vládnoucím vůdcem země na světě kromě monarchií). Je druhou nynější hlavou státu (po súdánském prezidentovi Umaru Bašírovi), na kterou ICC zatykač vydal.

V posledním desetiletí Kaddáfí, kdysi přezdívaný "vzteklý pes Blízkého východu", obrátil, vzdal se programu výroby zbraní hromadného ničení a uznal odpovědnost za atentáty v Lockerbie (1988) a v Nigeru (1989), čímž dosáhl smíření se Západem.

Excentrický plukovník, jenž jezdí na zahraniční cesty se stany a velbloudy a s ženskou ochrankou, ale od poloviny února čelí protivládním protestům a již 100 dní vojenské operaci západních zemí. Muammar Kaddáfí

V minulosti Kaddáfí podporoval různá teroristická hnutí (na Blízkém východě, v Africe, ale kupříkladu i v Severním Irsku) a jeho země porušovala četné mezinárodní dohody. Kaddáfí v době studené války udržoval výborné styky se socialistickými zeměmi, například Československo navštívil dvakrát.

Kaddáfí se také snažil prostřednictvím smluv s jinými arabskými státy sjednotit Araby, což se mu ale nepodařilo. Poté se zasloužil o vznik Africké unie.

Muammar Kaddáfí se narodil 19. června 1942 poblíž města Syrta v rodině berberského kočovníka. Po studiích na vojenské škole v Benghází prošel též kurzem na vojenské akademii v britském Sandhurstu. V září 1969 stál jako 27letý v čele puče, který svrhl stařičkého krále Idríse.

Kaddáfí vyhlásil v zemi republiku a dal zestátnit všechny zahraniční podniky na zpracování a prodej ropy a vyvlastnil domácí statkáře. V roce 1973 vyhlásil takzvanou kulturní a lidovou revoluci, jejímž teoretickým rámcem se stala jeho "třetí světová teorie".

V březnu 1977 zavedl v zemi systém přímé vlády lidu (džamáhíríja), čehož následkem byla mimo jiné likvidace soukromého obchodu a řemesel a hospodářský kolaps. Oficiálně nemá Kaddáfí žádnou funkci, je titulován jako vůdce libyjské revoluce.

Kaddáfí je dvakrát ženatý a má sedm synů a dceru.

Sajf Islám Kaddáfí (38)

Druhorozený syn Muammara Kaddáfího, inženýr a politik Sajf Islám (jeho jména znamenají "meč islámu") byl často zmiňován jako možný nástupce otce v čele země. V nynějším konfliktu neochvějně hájí pozice svého otce, několikrát slíbil "válku až do samého konce" a popřel, že by se vláda dopouštěla na odpůrcích režimu násilí. Ze země nehodlá odjet, chce zde zůstat a zemřít.

Sajf Islám se narodil 25. června 1972 v Tripolisu, v roce 1994 vystudoval v Tripolisu architekturu a v roce 2000 dokončil studia národního hospodářství na vídeňské Mezinárodní obchodní škole (IBS; zahraniční pobočka Kalifornské státní univerzity). V roce 2008 získal PhD na Londýnské ekonomické škole (LSE). Sajf al-Islám

Je zakladatelem Nadace Kaddáfí, která se v srpnu 2000 zasloužila o propuštění západních rukojmích, které na filipínském ostrově Jolo zadržovali muslimští povstalci.

Jeho nadace se podílela i na stavbách mešit na Filipínách a v subsaharské Africe a sirotčinců v Iráku a Indii, poskytuje též potravinovou pomoc Severní Koreji.

Sajf Islám vyjednával s rodinami obětí z atentátů v Lockerbie a v Nigeru o odškodném a v roce 2001 intervenoval pro lepší vězeňské podmínky pro bulharské sestřičky, které byly v zemi obviněny z nakažení dětí virem HIV.

Abdalláh Sanúsí (61)

Šéf rozvědky je zároveň Kaddáfího švagr a blízký spolupracovník. V současném konfliktu je plukovník Sanúsí považován za hlavního organizátora násilí proti demonstracím, zejména v Benghází, a rekrutování zahraničních žoldáků.

Sanúsí (narozen v roce 1949 v Súdánu) je údajně i v čele prezidentské gardy, která má na 22.000 mužů a která kromě ochrany Kaddáfího střeží i strategické objekty v zemi.

Šéf libyjské rozvědky Abdalláh Sanúsí"Představuje nejlépe vyzbrojenou část režimních ozbrojených sil a snese srovnání s Republikánskou gardou Saddáma Husajna," řekl nedávno expert Wolfgang Lünge s tím, že Kaddáfí ji od počátku roku posílil o 4000 mužů.

V zemi je tento člen jednoho z nejpočetnějších kmenů Magárha podle médií znám svou brutalitou už od 70. let, v roce 1996 stál prý za masakrem asi 1100 lidí v tripoliském vězení abú Sálim.

Francie ho v roce 1999 odsoudila v nepřítomnosti k smrti za účast na atentátu na letadlo UTA, jež v září 1989 vybuchlo nad Nigerem (171 mrtvých).

Je ženatý se sestrou druhé Kaddáfího manželky Safíje Farkašové.