Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí je ochoten vzdát se moci výměnou za bezpečnostní záruky. S odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného ruského činitele to v úterý napsal ruský deník Kommersant Daily. Informace se objevila den po jednání mezi generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Andersem Foghem Rasmussenem a prezidentem Jihoafrické republiky Jacobem Zumou o možných řešeních krize v Libyi.

"Plukovník Kaddáfí vysílá signály, že je připraven vzdát se moci výměnou za bezpečnostní záruky," napsal podle agentury Reuters moskevský list s odvoláním na údajně významný zdroj z ruského vedení. Podle tohoto zdroje jsou další státy, eventuálně včetně Francie, ochotny tyto záruky poskytnout.

Kaddáfí podle listu také chce, aby bylo jeho synovi Sajfu Islámovi umožněno kandidovat ve volbách v případě, že plukovník odstoupí. Libyjští povstalci požadující Kaddáfího odchod od moci by ale na tuto podmínku podle Reuters nemuseli přistoupit.

Libyjská vláda v pondělí oznámila, že jednání se zástupci ozbrojené opozice pokračují. Protistrana ale odmítá ustoupit od svých požadavků týkajících se Kaddáfího budoucnosti a druhorozený syn libyjského vůdce Sajf Islám francouzským médiím řekl, že vyjednávání o konci Kaddáfího vlády nepřipadá v úvahu.

Reuters v pondělní analýze napsal, že hledání politického řešení přes zdánlivě neotřesitelná a někdy protichůdná prohlášení ze strany Kaddáfího i povstaleckého tábora tiše nabírá otáčky. Tyto spekulace posilují nepotvrzené informace, že povstalci zmírnili některé operace proti Kaddáfího jednotkám.

Podnětem k hledání dohody mohou být také zatykače Mezinárodního trestního soudu (ICC) na Kaddáfího, Sajfa Isláma a švagra libyjského vůdce. Západ podle některých analytiků jejich prostřednictvím získal případnou další páku v podobě nabídky imunity výměnou za Kaddáfího odstoupení.

Kaddáfí stojí v čele této severoafrické země skoro 42 let. Od začátku povstání proti jeho režimu v únoru podle žalobce ICC zahynuly tisíce lidí.