Ruský prezident Dmitrij Medveděv podepsal nařízení, kterým vstupují v platnost sankce proti Libyi schválené v březnu Radou bezpečnosti OSN.

Podle Moskvy jde o "opatření týkající se uplatňování rezoluce číslo 1973". Důvod, proč přišly pět měsíců po jejím schválení, Kreml nesdělil.

Medveděv zakázal libyjským letadlům vstupovat do ruského vzdušného prostoru a ruskému námořnictvu umožnil provádět kontroly lodí mířících do Libye nebo z ní připlouvajících. Zákaz se netýká strojů s humanitární pomocí a případů nouzového přistání.

Výnos také zakazuje finanční transakce s členy režimu a nejbližším okolí libyjského vůdce.

Rezoluci číslo 1973 o bezletové zóně nad Libyí a dalších "nezbytných opatřeních" na ochranu libyjského lidu před vojsky vůdce Muammara Kaddáfího schválila RB OSN 17. března. Rusko se jako stálý člen RB OSN hlasování zdrželo a mezinárodní koalici v průběhu jejího angažmá v Libyi opakovaně kritizovalo, že svůj mandát překračuje.

Francouzi v Libyi zůstanou do konce

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země patří mezi hlavní tahouny operací, dnes ujistil, že Francie v zemi zůstane do konce mise a její podpora vojenských operací zůstane stejná.

Podle libyjského režimu při útoku Severoatlantické aliance u města Závíja na začátku týdne zemřelo 85 civilistů. NATO tvrdí, že šlo o legitimní cíl. Amnesty International alianci vyzvala, aby věc důkladně vyšetřila.

Svědek: Kaddáfí má podporu, svržení mu zatím nehrozí

Povstalci bojující proti Kaddáfího režimu, trvajícímu 42 let, pomalu na několika frontách postupují k libyjskému hlavnímu městu Tripolisu. Muž zadržený povstalci, který se představil jako člen libyjské zpravodajské služby, dnes uvedl, že Kaddáfí má v Tripolisu podporu asi 70 procent Libyjců. Podporuje ho prý také většina významných kmenů a svržení vlastním lidem mu tak v dohledné době nehrozí.

Libye: Za použití satelitního telefonu trest smrti

Libyjská vláda mezitím podle státních médií zakázala používat satelitní telefony. Těm, kdo budou tato zařízení bez příslušných dokladů používat, hrozí obvinění ze špionáže pro NATO a trest smrti. Satelitní telefony přitom podle agentury AP používá mnoho Libyjců poté, co vláda na začátku války znemožnila volání z mobilních telefonů.