Investice v oblasti zemědělství a infrastruktury mají zabránit dalším hladomorům a krizím podobným těm, které nyní sužují východní Afriku. Na mimořádném jednání v Římě to ve čtvrtek prohlásili představitelé Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Mezinárodní společenství vybídli, aby se soustředilo na dlouhodobější řešení a neodpovídalo jen na aktuálních potřeby hladovějících Východoafričanů.

Keňská ministryně zemědělství Sally Kosgeiová podle agentury AP řekla, že k tomu, aby se potravinová krize ve východní Africe neopakovala každé dva roky, je třeba investovat do zavlažovacích systémů vhodných pro drobné farmáře, do plodin odolných vůči suchu a do infrastruktury, která by urychlila rozvoz potravin. V Keni je prý zcela nebo zčásti vyprahlých 60 procent půdy. Situace se ještě zhoršila po příchodu uprchlíků.

V Keni se nachází největší uprchlický tábor na světě Dadaab. Úřady podle zpravodajského serveru BBC nově otevřely kontroverzní tábor Ifo II. Je v něm více než sto domů, tři školy a nemocnice, většina nově příchozích ale bude umístěna do stanů. Místní obyvatelé totiž nesouhlasili s tím, aby Somálci bydleli v budovách. Ty prý budou vyhrazeny pro nejtěžší případy.

Podle ředitele FAO Jacquesa Dioufa je v současné době "nepřijatelné", aby s finančními a dalšími zdroji, jež jsou k dispozici, více než 12 milionům lidí ve východní Africe hrozila smrt hlady. Investiční plány jsou podle něj již schválené, peníze na ně ale chybí.

"Jestli vlády a jejich dárcovští partneři nebudou investovat nyní, příšerný hladomor, který se teď snažíme vymýtit, se vrátí a bude to ostuda pro mezinárodní společenství," řekl.

 

Dnešní mimořádná konference byla za poslední měsíc již druhým summitem FAO věnovaným krizi v Africe. Zástupci 191 členských států na ní měli mimo jiné připravit terén pro dárcovskou konferenci, kterou do etiopské Addis Abeby na 25. srpna svolala Africká unie.

Sucho ve východní Africe je nejhorší za posledních 60 let. Desetitisíce lidí již kvůli němu zemřely. OSN v pondělí upozornila, že z požadované částky 2,4 miliardy dolarů (41 miliard korun) dosud na boj s potravinovou krizí získala necelou polovinu.

Ředitelka krizových operací FAO Cristina Amaralová agentuře AFP po návratu ze Somálska řekla, že v říjnu přijde déšť a je třeba se připravit na příští pěstitelskou sezonu. Hladomor v Somálsku podle ní skoro zevšedněl. Země z krize prakticky nevychází a na obrázky umírajících dětí si lidé téměř zvykli.