Ve věku jednasedmdesáti let zemřela v Nairobi keňská držitelka Nobelovy ceny za mír Wangari Maathaiová. Zakladatelka ekologického Hnutí zeleného pásu, známá v Keni také jako Matka stromů, skonala v neděli večer v nemocnici po dlouhém boji s rakovinou.

Maathaiová, která se narodila v dubnu 1940 ve městě Nyeri, převzala Nobelovu cenu za mír v roce 2004 za boj za práva a ochranu lesů a žen. Byla první Afričankou, která si z norské metropole odvezla toto ocenění.

Keňanka získala jako první žena z regionu centrální a východní Afriky vysokoškoský titul PhD. Proslula zejména svou prací za záchranu afrických lesů. Její Hnutí zeleného pásu, které založila v roce 1977, zasadilo už desítky milionů stromů ve snaze zmírnit následky překotného kácení lesů v oblasti střední Afriky.

Ekologičtí experti se shodují, že Hnutí zeleného pásu je jedno z nejefektivnějších hnutí na ochranu životního prostředí na světě. Síť více než pět tisíc lesních školek po celé oblasti střední Afriky značně zmírňuje následky odlesňování, jako je půdní eroze, znečištění vod, nedostatek topného dřeva či potravy pro zvěř.

Proti mrakodrapu

Aktivity hnutí mají i další pozitivní efekt: Maathaiová dala práci především ženám z vesnic, které by bez tohoto příjmu měly značné problémy zajistit své děti. "Maathaiová stojí v první linii boje za to, aby snaha o ekonomický, kulturní i společenský růst byla ekologicky schůdná," vysvětloval Nobelův výbor své rozhodnutí v roce 2004.

V 80. letech sváděla Maathaiová boj s administrativou tehdejšího prezidenta Daniela arap Moie, který prosazoval výstavbu mrakodrapu v nairobském parku Uhuru. Na základě kampaně Maathaiové ale z projektu odešli investoři a myšlenka zkrachovala.

Maathaiová bojovala s arap Moiem i v 90. letech, když ji režim dokonce na začátku roku 1991 na čas uvěznil. V roce 1997 kandidovala na prezidentku, ale pár dní před volbami svou kandidaturu stáhla.