Deprimovaný libyjský diktátor Muammar Kaddáfí dával v posledních dnech života přednost smrti v Libyi před Mezinárodním trestním soudem (ICC) v Haagu. Uvedl to jeden z jeho spolupracovníků Mansúr Zaú, bývalý šéf bezpečnostních brigád. ICC v červnu vydal na základě obvinění ze zločinů proti lidskosti mezinárodní zatykače na Kaddáfího, jeho syna Sajfa Isláma a Abdalláha Sanúsího, bývalého šéfa libyjské rozvědky.

Podle Zaúa, který se nyní nachází ve vězení v Misurátě, vydání zatykače posílilo Kaddáfího rozhodnutí za každou cenu se vyhnout mezinárodnímu soudu.

"Kaddáfí a jeho syn se rozhodli zůstat v Libyi poté, co na ně byly vydány zatykače. Kaddáfí řekl: Radši zemřu v Libyi, než abych byl postaven před soudu a byl souzen (žalobcem ICC Louisem) Moreno-Ocampem," uvedl Zaú v rozhovoru pro AFP.

"Sajf Islám a jeho bratr Mutamsim chtěli, aby Kaddáfí zůstal v Libyi, zvláště pak Sajf," který byl podle Zaúa evidentně vnímán jako nástupce. Sanúsí naopak nutil Kaddáfího, aby zemi opustil," dodal.

Síly Přechodné národní rady (NTC) se dostaly na předměstí Tripolisu 19. srpna a přinutily tak Kaddáfího uprchnout do rodného města Syrty. O dva dny později metropole padla.

"Kaddáfí věděl, že je konec, když jeho síly byly vytlačeny z Misuráty," dodal Zaú k událostem z 25. dubna. "Pak byl stále nervóznější."

Kadáfí byl podle Zaúa pod tlakem také proto, že ho opustili jeho spojenci. Jmenoval francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, italského premiéra Silvia Berlusconiho, tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana a bývalého britského ministerského předsedu Tonyho Blaira. "Považoval je za své blízké přátele a tohle ho ranilo," uvedl Zaú.

V Syrtě nejprve Kaddáfí pobýval v hotelu, v polovině září se musel vystěhovat, když se síly NTC přiblížily k městu a téměř každou noc pak měnil své útočiště. Kaddáfí byl údajně neobvykle deprimovaný a ustaraný. Boje v Syrtě vedl syn Mutasim. Sajf Islám se zdržoval v pouštním Baní Valídu.

Kaddáfí v posledních dnech prý hodně četl, ale nebojoval. Situace začala vypadat beznadějně 19. října, když poslední čtvrť města bombardovaly síly NTC a NATO. Kaddáfí a jeho zbylí stoupenci se rozhodli město opustit a vydat se na jih směrem na Vádí Džaráf.

"Byla to velká chyba. Byl to nápad Mutasima. Bylo to asi 45 vozů, 160 - 180 mužů, někteří byli zranění," řekl dále Zaú. "Místo toho, aby odjeli okolo třetí hodiny ráno, jak bylo plánováno, odjeli až o tři či čtyři hodiny později, protože Mutasimovi dobrovolníci byli velmi špatně organizováni."

Kaddáfího následná smrt vzbudila znepokojení, když z videonahrávek vyplynulo, že ho po dopadení vláčel a bil rozzuřený dav. Tehdy byl ještě podle nahrávek na mobilní telefon naživu. Pak zmizel z obrazu a bylo slyšet jen výstřely. Podle NTC byl Kaddáfí postřelen do hlavy při přestřelce mezi jeho stoupenci a bojovníky nové vlády krátce po svém zadržení. Vláda přislíbila, že okolnosti jeho smrti vyšetří.