Někdejší vládce Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo dorazil ve středu časně ráno do Nizozemska. V Haagu se bude před Mezinárodním trestním soudem (ICC) v Haagu zodpovídat ve čtyřech hlavních bodech obžaloby ze zločinů proti lidskosti.

Dopustil se jich údajně během násilností, které Pobřeží slonoviny po loňských volbách sužovaly téměř pět měsíců a které si vyžádaly přes tři tisíce životů. Souzeni ale budou i další představitelé země, řekl žalobce ICC Luis Moreno-Ocampo.

"Obětem násilí v Pobřeží slonoviny se dostane spravedlnosti ve velkém měřítku. Gbagbo je první, kdo se bude muset zodpovídat ze svých činů, ale nebude poslední," prohlásil Moreno-Ocampo podle agentury AFP.

"Vyšetřování je v běhu. Nadále získáváme nestranně a nezávisle další důkazy a obžaloby předložíme soudu bez ohledu na politickou příslušnost dotyčných osob," dodal. Za hlavní body obžaloby proti Gbagbovi označil vraždy, znásilňování a další sexuální zločiny, perzekuci osob a jiné nelidské činy.

Mluvčí Gbagba se zadržením a převezením do Haagu nesouhlasí. "Po dnešku můžeme konstatovat vítězství korupce, čachrů a známostí na úkor státu," řekl AFP ze svého ghanského exilu Justin Koné Katina.

"Nový světový řád se stává sbratřením kamarádíčků a žraloků, kteří oslavují nejvykřičenější padouchy a dělají z nich státníky, zatímco srážejí dolů muže, kteří jsou nositeli naděje pro svůj lid," dodal.

Zásah opozice s podporou Francie a OSN

ICC v úterý vydal na Gbagba zatykač a bývalý prezident byl ještě ten den zadržen. Letadlo ho pak okolo čtvrté hodiny ranní převezlo do Rotterdamu, píše agentura AFP. Odtud zamířila eskorta s šestašedesátiletým Gbagbem do 20 kilometrů vzdálené věznice ICC.

Střety v Pobřeží slonoviny, které je největším vývozcem kakaa na světě, vypukly loni poté, co Gbagbo odmítl uznat porážku v listopadových volbách a jejich vítězi, předákovi opozice Alassanu Ouattarovi, odmítl předat úřad. Krizi ukončil až dubnový zásah jednotek opozičního tábora s podporou OSN a Francie.

Podle organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) několik armádních velitelů z obou táborů vedlo vojáky k tomu, aby zabíjeli civilisty a znásilňovali ženy. Současný prezident Ouattara v květnu oficiálně požádal ICC, aby spáchané zločiny vyšetřil. Zahájení vyšetřování potvrdil Mezinárodní trestní soud v říjnu.

Gbagbo je podle agentury AP první hlavou státu, která byla zatčena Mezinárodním trestním soudem. Ten již dříve vydal zatykač například také na současného súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra, který čelí obvinění z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Zatknout se ho ale zatím nepodařilo.