Cestující na italské výletní lodi Costa Allegra, která po požáru uvízla uprostřed Indického oceánu a je vlečena flotilou menších plavidel do bezpečí, trpí hlavně horkem a noc museli mnozí strávit na palubě.

S odvoláním na zdroj blízký posádce to ve středu uvedl server francouzské televizní stanice TF1. Italské a seychelské úřady upřesnily, že poškozená loď má dorazit na Seychely ve čtvrtek ráno před 6:00 SEČ. Na požáru se prý podílelo velké stáří lodě.

Plavidlo je od pondělí bez elektřiny, nefungují mu motory a klimatizace. Nachází se přitom v oblasti, kde teploty přesahují 30 stupňů Celsia.

"Cestující nemohou zůstat v kabinách, možná v některých sekcích, ale určitě ne v kabinách. Musejí trávit noc venku jen pod dekou, ale teplota to umožňuje," řekl Liviana Chiappi, jehož manželka je členkou posádky.

Na palubě je 636 pasažérů a 413 členů posádky. Mezi cestujícími z 25 zemí jsou převážně Italové, Francouzi, Rakušané a Němci, ale také čtyři Češi. Podle českého ministerstva zahraničí jsou v pořádku.

350 kilometrů do bezpečí

Na palubě je i devět italských vojáků, kteří mají odrazit případný útok pirátů, kteří v oblasti působí. Lidi na palubě zásobuje průběžně alespoň studenou stravou vrtulník z jedné vyslané doprovodné lodi.

Costa Allegra vyplula v sobotu z Diego Suarez na Madagaskaru a mířila na Seychely, v pondělí vypukl v její strojovně z dosud neznámých příčin požár. Oheň se podařilo rychle uhasit, ale poškodil generátory. Nikdo prý nebyl zraněn.

Plavidlo se nemůže samo pohybovat a uvízlo na moři. Francouzská rybářská loď Trévignon a seychelské remorkéry se ji snaží odtáhnout na největší seychelský ostrov Mahé.

Z místa nehody musí bezvládné plavidlo urazit kolem 350 kilometrů. "Loď Costa Allegra je očekávána na Mahé (ve čtvrtek) v 5:30 italského času," sdělil ve středu mluvčí italské pobřežní hlídky Cosimo Nicastro v rozhovoru pro zpravodajskou televizní stanici Sky TG24.

Seychelská pobřežní hlídka očekává loď v přístavu hlavního města ostrova Victoria krátce před 9:00 místního času (6:00 SEČ).

Rejdařská společnost Costa Crociere ujistila, že je v neustálém kontaktu se svou poškozenou lodí a že je vše pod kontrolou. Dodala, že cestující, mezi kterými jsou i čtyři děti mladší tří let a osm dalších ve věku od tří do 18 let, dostávají kromě jídla i další nezbytné věci.

Costa: Havárie lodí poškozují naši pověst

Společnosti Costa Crociere patří i přibližně čtyřikrát větší loď Costa Concordia, která v lednu s více než 4200 lidmi na palubě ztroskotala u italských břehů. Při neštěstí, které podle vyšetřovatelů zavinilo nezodpovědné chování kapitána, zemřelo 32 osob. Společnost ve středu zdůraznila, že oba incidenty nelze spojovat, ale připustila, že tyto události poškozují její pověst.

Francouzský deník le Figaro dnes s odvoláním na šéfa jisté cestovní kanceláře napsal, že za požár asi může to, že loď je stará 43 let a původně nebyla určená k výletním plavbám, ale k přepravě kontejnerů. Přestavěna byla v roce 1992 a její výletní plavby provázely problémy a stížnosti klientů.

"Při námi objednaných plavbách jsme obdrželi hodně negativních reakcí. Cestující si ztěžovali na nepříjemný zápach z kanalizací, na časté vibrace a na přepážky z kartonu, které umožňují slyšet vše, co říká soused... Nadešla doba pro odstavení lodě Costa Allegra," uvedl vedoucí, jehož kancelář si loď pronajímala s přestávkami od roku 1993 do roku 2010.