Jedna z ozbrojených libyjských brigád obklíčila mezinárodní letiště v Tripolisu, aby si vymohla propuštění svého velitele. Jeho osud je podle televize CNN i po dlouhém vyjednávání s vládou a armádou nejasný. Letiště nakonec obsadilo 5000 příslušníků vládních sil a zatčeno bylo 30 ozbrojenců.

CNN se opírá o výroky ministra práce. Situace byla několik hodin chaotická. Z letových drah prý stoupal kouř a v areálu se ozývala střelba. Mezinárodní lety musely být odkloněny na vojenské letiště.

Ozbrojenci ze skupiny Al-Aufía z města Tarhúna, vzdáleného od Tripolisu asi 80 kilometrů, dorazili k letišti s těžkou technikou a zablokováním areálu chtěli přinutit úřady k propuštění jednoho ze svých velitelů, jehož dva dny pohřešují. Vyjednávala s nimi vláda, armáda i zástupce Tarhúny.

Vláda po jednání ministrů dospěla k závěru, že velitel milicí nebyl zatčen vládními silami. Ministři se dokonce domnívají, že tvrzení o jeho únosu posloužilo skupině jenom jako záminka pro obsazení letiště.

To však rebelové popřeli, protože po dobu vyjednávání tvrdili, že z letiště odejdou, jakmile bude jejich velitel na svobodě. Tvrdili, že je velitel zadržován na letišti.

"Situace na letišti je velmi napjatá. Kolem budov jsou tanky, nikdo nesmí dovnitř," sdělil odpoledne svědek agentuře Reuters. Ozbrojenci prý vstoupili i na paluby už obsazených letadel a začali cestující vyvádět ven. Stříleli prý ale jenom do vzduchu.

Letadla mířící do Tripolisu byla odkláněna na vojenské letiště Mitiga, některé společnosti lety do Tripolisu zrušily.

Mluvčí Přechodné národní rady, která nyní Libyi řídí, řekl, že vůdce al- Aufíji unesli neznámí pachatelé na silnici mezi Tarhúnou a Tripolisem. Člen milicí tvrdí, že jeho lidé jsou přesvědčeni, že velitele v neděli zadrželi z neznámého důvodu členové tripolského bezpečnostního výboru a drží ho na letišti. "Protestujeme proti tomuto únosu. Máme před letištěm jeden tank a vozy jsme obklíčili letadla," sdělil člen milicí.

Incident je podle Reuters dalším důkazem slabosti přechodné libyjské vlády a její neschopnosti zvládnout velké množství ozbrojených skupin, které se podílely na svržení režimu Muammara Kaddáfího. Některé z nich kontrolují hranice a zajišťují bezpečnost celých oblastí.