Delegace Mezinárodního trestního soudu (ICC) může být v Libyi propuštěna, pokud ICC přednese severoafrické zemi omluvu za to, že se delegace chovala v rozporu s procedurou.

Mezi zadrženými je i australská právnička pověřená obhajobou jednoho ze synů bývalého diktátora Muammara Kaddáfího. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na australské oficiální zdroje.

Delegace ICC získala povolení libyjské generální prokuratury k návštěvě Sajfa Isláma ve vazbě ve městě Zintán (asi 180 kilometrů od Tripolisu). Během návštěvy před necelými dvěma týdny se ale australská advokátka Melinda Tayolorová pokusila předat Sajfu Islámovi blíže neupřesněné dokumenty.

Ty podle libyjského zástupce při ICC Ahmada Džíháního představují hrozbu pro bezpečnost jeho země.

Celá záležitost může být vyřešena, pokud ICC "zveřejní komuniké, (...), v němž přednese omluvu za konzultace nepřípustné v souvislosti s protokolem a procedurou," uvedlo ve svém prohlášení australské ministerstvo zahraničí. Dokument byl libyjským úřadům předán v pondělí.

Australský ministr zahraničí Bob Carr vyjádřil přesvědčení, že ICC bude reagovat adekvátními slovy a libyjské úřady "budou neprodleně reagovat", tedy že propustí čtveřici zadržovaných. Ministr Carr prohlásil, že Austrálie je připravena sehrát roli prostředníka mezi ICC a Libyí.

Taylorová je nicméně podle AFP obviněna ze špionáže. Libyjské úřady uvedly, že měla u sebe kameru v propisovací tužce a také šifrovaný dopis od Sajfova bývalého blízkého spolupracovníka Muhammada Ismáíla, který je od Kaddáfího pádu na útěku.

Sajf Islám Kaddáfí byl zadržen loni v listopadu. Je obviněn ze zločinů proti lidskosti spáchaných údajně od loňského 15. února během potlačování povstání, které přešlo v ozbrojený konflikt. ICC na něj vydal zatykač minulý rok a žádá o jeho vydání.

Libye ho chce soudit sama a také on dává přednost soudu ve své zemi. Přitom v Libyi mu v případě usvědčení hrozí i trest smrti, zatímco nejvyšším trestem, který může uložit ICC, je doživotí.