Na západoafrických farmách dodávajících kakao firmě Nestlé stále ve velké míře pracují děti. Podle agentury Reuters to vyplývá ze zjištění nezávislé organizace Fair Labor Association (FLA). Švýcarský potravinářský kolos slíbil, že podnikne další kroky, které by zaměstnávání děti zamezily.

Zkontrolovat celou síť svých dodavatelů kakaa v Pobřeží slonoviny prý Nestlé umožnilo vůbec poprvé. FLA tak mohla cestu kakaa sledovat od nejvzdálenějších vesnic po velké vývozce, kteří surovinu prodávají přímo Nestlé.

Vyšetřovatelé podle zpravodajského serveru BBC zjistili, že ačkoli Nestlé tvrdilo, že primární dodavatelé souhlasili s pracovními předpisy firmy Nestlé, společnost už často dál nešla. Přitom ale ví, že celá síť dodavatelů je mnohem rozvětvenější.

Experti také přišli na závažná poranění dětí, často způsobená mačetami při sklizni kakaových bobů. Odhalili také, že dospělí i děti pracovali řadu hodin bez zaplacení. "Dětská práce přetrvává i přes snahy odvětví znemožnit zaměstnávání dětí," uvedla washingtonská organizace v prohlášení.

Pobřeží slonoviny se stále vzpamatovává z občanské války, která infrastrukturu v zemědělských oblastech zanechala v troskách.

Nestlé, které je největším potravinářským koncernem na světě, vykupuje asi deset procent celkové produkce kakaa v Pobřeží slonoviny.

BBC píše, že švýcarský koncern a další výrobci čokolády se již dříve dostali pod tlak amerických zákonodárců a v roce 2001 byli nuceni podepsat dohodu, která měla zaměstnávání dětí vymýtit.

Pokrok v této věci je prý ale minimální. Podle FLA se mohou podobné prohřešky jako u Nestlé vyskytovat i u dalších velkých výrobců čokolády.