V Egyptě a Libyi vypukly v úterý večer násilné protiamerické bouře. Protestující zaútočili na tamní sídla americké diplomacie poté, co se na internetu objevil film, který údajně zesměšňuje islámského proroka Mohameda.

Na ambasádu v libyjském Benghází zaútočily desítky ozbrojenců, kteří nejprve stříleli do vzduchu a poté se budovu pokusili zapálit a stříleli na ni z raketometů. Při útoku zabili velvyslance Christopher Stevens, který byl prý v autě na cestě na bezpečnější místo, když k raketovému útoku došlo. Spolu s ním zahynuli tři další pracovníci americké ambasády.

"Jsme velmi zarmouceni nad touto hroznou ztrátou," zareagovala na smrt diplomata v Libyi americká ministryně zahraničí Clintonová. "Myslíme a modlíme se za jeho rodinu a za ty, kteří útok přežili."

Prezident Barack Obama ve středu zabití Stevense a tří pracovníků ambasády ostře odsoudil a nařídil zvýšení bezpečnosti amerického diplomatického personálu po celém světě. Tripolis se dnes kvůli incidentu Spojeným státům omluvil.

Před americkou ambasádou V Káhiře se zase nashromáždily na tři tisíce protestujících, aby nakonec asi 20 z nich přelezlo zeď objektu a namísto vlajky Spojených států umístilo černý prapor s nápisem "Není víry kromě Alláha a Mohamed je jeho prorokem," napsala agentura Reuters.

Po stržení americké vlajky ze zastupitelského úřadu v Káhiře ji demonstranti roztrhali a za přítomnosti kamer její zbytky spálili. Dav skandoval náboženská hesla. Na jedné ze zdí ambasády se objevil nápis, který hlásá: "Pokud je vaše svoboda slova neomezená, snad přijmete naši svobodu konat." Policisté akci nenásilným způsobem ukončili.

O který film jde?

Protesty před ambasádou v Káhiře byly podle egyptských aktivistů v noci na středu naplánovány. V době demonstrace nebylo jasné, který konkrétní film demonstranty pobouřil. Nejspíš se ale nejedná o žádný snímek, jenž by se aktuálně promítal v kinech nebo veřejných médiích.

Agentura AP napsala, že v jádru násilností je dvouhodinový snímek Innocence of Muslims (Nevinnost muslimů), který napsal a natočil americko-izraelský filmař Sam Bacile.

Šestapadesátiletý Bacile, který jinak podniká v Kalifornii v realitách, prý chtěl, aby snímek byl kontroverzním politickým prohlášením, které odsoudí islám.

Film zobrazuje zakladatele islámu mimo jiné jako nezodpovědného sukničkáře, který schvaloval pohlavní zneužívání dětí, a tvrdí, že Mohamed byl podvodník. Snímek z roku 2011 za pět milionů dolarů prý pomohlo financovat více než sto židovských sponzorů.

"Islám je rakovina, tečka," řekl podle AP Bacile, který se od úterý skrývá. "Mám pocit, že bezpečnostní systém (na ambasádách) není dobrý," uvedl také. "Amerika by měla dělat něco, aby to změnila".

Film byl natočen v roce 2011 v angličtině, části snímku s arabským dabingem se pak objevily na internetu. Celý film se promítal jen jednou, a to letos pro skoro prázdné kino v Hollywoodu.

Zapálený americký konzulát v Libyi (Foto: Reuters)Útok na americký konzulát v Libyi

Muslimové chápou jako urážku pouhé zobrazení proroka Mohameda, o jeho hanobení nebo zesměšňování nemluvě.

Podle zdroje agentury Reuters se měl v úterý na internetu objevit film amerického pastora Terryho Jonese, v němž se údajně odehrává symbolický soud s prorokem Mohamedem. Jones se nechvalně proslavil, když se v roce 2010 chystal veřejně spálit výtisky koránu. Agentura AFP napsala, že Jones Bacileho snímek podpořil a film se šířil na webu Jonesova hnutí.