Egyptské ústavodárné shromáždění schválilo návrh nové ústavy. Dokument dostane nyní k posouzení prezident Muhammad Mursí a očekává se, že ho odsouhlasí už tento víkend.

Ten poté ústavu, podle které hlavním zdrojem legislativy v zemi zůstávají principy islámského práva šaría, předloží Egypťanům v referendu. Lidové hlasování by se mělo uskutečnit do dvou týdnů, tedy do poloviny prosince. Opozice ale zvažuje, zda Egypťany vyzve k jeho bojkotu.

"Dokončili jsme práci na egyptské ústavě. Dnes v rozumnou hodinu zavoláme prezidentovi, abychom ho informovali, že shromáždění splnilo svůj úkol a návrh ústavy je hotov," oznámilo v pátek brzy ráno ústavodárné shromáždění.

Schvalovací proces, během něhož členové sboru hlasovali o každém z 234 článků návrhu ústavy zvlášť, začal ve čtvrtek a trval 19 hodin.

O návrhu ústavy mělo shromáždění hlasovat původně až v polovině prosince. Islamistické hnutí Muslimské bratrstvo, z něhož Mursí vzešel, doufá, že rychlé schválení pomůže vyřešit nejnovější politickou krizi.

Skončí na smetišti dějin, zní z opozice

Opozice označuje novou ústavu za islamistickou a obává se, že může dát muslimským duchovním kontrolu nad legislativou, omezit svobodu slova, práva žen a další svobody. Vůdci opozice nyní zvažují, zda vyzvou k bojkotu referenda, nebo zda se pokusí sehnat dostatek záporných hlasů.

Koptští křesťané kritizují některé články ústavy odkazující na šaríu, které podle nich posilují roli islámského práva.

Mursí je nový Mubarak, skandovali demonstranti v Egyptě. Při nepokojích se zranilo 100 lidí - čtěte ZDE

V ústavě je zachována svoboda vyznání, zmíněni jsou v této souvislosti ale jen muslimové, křesťané a židé. To podle ochránců lidských práv vyvolává obavy z útlaku menších náboženství, kupříkladu víry bahá'í.

Konfliktní je také článek zakazující urážet proroka, jakož i "lidské bytosti", jenž by podle aktivistů mohl být použit proti novinářům kritizujícím prezidenta a státní úředníky.

Egyptští soudci krotí prezidenta Mursího, dekrety z něj udělaly nejmocnějšího politika v zemi - čtěte ZDE

"Tato ústava se stane politickým folklórem a skončí na smetišti dějin," prohlásil jeden z čelných představitelů egyptské opozice Muhammad Baradej, který dříve zastával funkci šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Mursí: Dekrety jsou dočasné

Současné odpůrce prezidenta ještě více rozdráždil nový Mursího dekret přisuzující prezidentovi rozsáhlé pravomoci. Kvůli němu v centru Káhiry demonstrují kritici hlavy státu. Jejich protestní akce jsou očekávány i v pátek, naopak Mursího stoupenci by měli do ulic vyjít na manifestaci v sobotu.

Mursí ve čtvrtek večer zopakoval, že rozšíření prezidentských pravomocí je jen dočasné a že bude zrušeno, jakmile bude nová ústava přijata.