V Keni po prezidentských volbách místo obávaného krveprolití vypukla internetová válka mezi stoupenci hlavních kandidátů, kteří jsou každý z jiného kmene. Za výrazy nenávisti na webu přitom v zemi hrozí tisíce dolarů pokuty a tři roky vězení. Volby počátkem března vyhrál dosavadní vicepremiér a syn prvního keňského prezidenta Uhuru Kenyatta.

Premiér Raila Odinga, který je Kenyattovým protivníkem, chtěl výsledky voleb dnes napadnout u soudu. Jeho spolupracovníci nicméně sdělili, že tak učiní až v sobotu

Po předchozích volbách v roce 2007 vypuklo v Keni etnické násilí, při němž zemřelo až 1000 lidí. Letošní volby si podle agentury Reuters vyžádaly 19 lidských životů a obávané krveprolití, kromě toho virtuálního, nenastalo ani po hlasování. Přesto mají někteří politici strach, že konflikt se může přenést z internetu do reality.

Příznivci dvou keňských kmenů Luo a Kikuyu, tedy příznivci premiéra Odingy a nově zvoleného prezidenta Kenyatty, se na internetu častují urážkami. Milly Lwangaová z vládního centra pro národní soudržnost a integraci agentuře AP řekla, že podobné urážky mohou být podle zákona chápány jako nenávistné chování. Za to hrozí pokuta až 12 000 dolarů (asi 238 000 korun), až tři roky vězení, nebo obojí.

Kmeny Luo a Kikuyu proti sobě stojí prakticky od vyhlášení nezávislosti Keni na Velké Británii v roce 1963. Tehdy otec premiéra Odingy prohrál boj o prezidentské křeslo s Kenyattovým otcem, jemuž nakonec dělal viceprezidenta. Tabu jsou třeba sňatky mezi příslušníky obou kmenů.

"Na světě není země, kde by kmen Kikuyu pracoval bez toho, aby kradl. Mají to v krvi. Zabijme je všechny a Keňa bude překrásným místem pro život," napsal například na sociální síti Facebook Phil Miser. "Možná jsme zloději, ale jsme také podnikaví. Bezpochyby vás zaměstnáme, využijeme vaše mozky, protože je nepoužíváte k tomu, abyste se měli lépe, a tak vaše životy vypadají tak, jak vypadají," kontrovala další uživatelka internetu Susan Karanjaová.

Centrum pro národní soudržnost a integraci žádá sítě Facebook a Twitter, aby štvavé komentáře smazaly. Úřady zároveň varovaly, že mají mechanismy, jak virtuální agresory dopadnou a potrestat.