Armáda v Mali, která na severu země bojuje s islamistickými rebely, je chudá, vládne v ní korupce a téměř nefunguje. A to i přes výcvikovou misi, kterou v lednu zahájila Evropská unie a na které se podílejí i vojáci z Česka, řekl pro list Le Monde francouzský důstojník z výcvikové mise Bruno Heluin.

Zároveň upozornil, že maliská armáda dosud nedostala přislíbených osm milionů eur (asi 207 milionů korun) pomoci od mezinárodních dárců.

"Potýkají se s bídou," řekl o maliských vojácích Heluin. "Mezinárodní společenství proklamuje 'Na každý pád musíme restrukturalizovat maliskou armádu'. Ale k té se nedostal zatím ani eurocent," dodal.

Armádou prý i tři měsíce po zahájení mise zmítá korupce. Důstojníci podle něj rozkrádají armádní vozidla a výcvik je nemožný. "Od roku 2006 maliská armáda získala na 800 pick-upů. Teď nemá skoro žádný," řekl Heluin. Vojáci je podle něj ukradli buď celé, nebo je rozebrali na součástky.

Svět si přeje, aby maliská armáda byla schopna čelit případným dalším útokům islamistů. Světové mocnosti, včetně Francie, Ruska, Číny a Spojených států, jí prý ale poskytly zastaralou vojenskou techniku. To údajně problémy maliské armády ještě prohloubilo.

Islámští extremisté obsadili sever Mali loni na jaře. Armádní jednotky je nedokázaly zastavit, proto v zemi na žádost vlády v Bamaku vojensky zasáhla Francie, která tam vyslala zhruba 4000 vojáků. Paříž nyní své ozbrojené síly postupně stahuje.

Rada bezpečnosti OSN rozhoduje o rezoluci, která by do Mali poslala asi dvanáctitisícovou mírovou misi OSN. Ta by nahradila jednotky Africké unie, které zatím OSN jen podporuje.