Egyptský prezident Muhammad Mursí v úterý prohlásil, že s ním armáda nijak nekonzultovala 48hodinové ultimátum, které dala politikům na splnění požadavků národa. Podle Mursího může požadavek ozbrojených sil vnést do situace v Egyptě zmatek. Opozice naopak prohlášení armády uvítala.

Ministr zahraničí Muhammad Kámil Amr už nabídl svou rezignaci. Mohl by se tak stát již šestým ministrem, který po masivních nedělních protestech odejde z funkce.

Armáda v pondělí oznámila, že nebudou-li splněny požadavky národa do 48 hodin, předloží politikům rozvrh politických opatření, na jejichž splnění pak dohlédne. Vojsko však nechce vstoupit do politiky ani do vlády.

Mursí v úterním prohlášení uvedl, že požadavek armády koliduje s jeho vlastním plánem na to, jak dosáhnout národního usmíření, ve kterém bude pokračovat. Prezidentský úřad poté informoval, že Mursí v pondělí o situaci hovořil s americkým prezidentem Barackem Obamou.

Ujistil ho prý o tom, že jeho země "postupuje kupředu" v mírovém přechodu k demokracii.

Podle Bílého domu Obama při pondělním telefonickém rozhovoru, který vedl s Mursím z Tanzanie, kde je na návštěvě, vyzval účastníky sporu v Egyptě ke zdrženlivosti. Mursí by podle něj měl začít s opozicí jednat a zavést demokratické reformy. Zdůraznil také, že USA v Egyptě nepodporují žádnou stranu ani politické hnutí, nýbrž jedině demokracii.

"Jde o to, aby vláda poslouchala hlasy všech Egypťanů a aby všechny reprezentovala," uvedl podle Bílého domu rovněž americký prezident. Dal přitom najevo znepokojení nad násilím, které provází nynější protivládní protesty.

Lidé z řad vládnoucího Muslimského bratrstva označili snahu armády za pokus o puč, což vedení vojska odmítlo. Prezident pouze podotkl, že svou aktivitou může armáda způsobit zmatek. Stoupenci Mursího opět vyzvali k demonstracím po celé zemi na jeho podporu. Jen na úterý odpoledne jsou naplánována tři shromáždění v Káhiře.

Opozice vyčítá Mursímu islamizaci země a její špatnou ekonomickou situaci. V neděli proto uspořádala masivní demonstraci ke dni 1. výročí Mursího nástupu do funkce. Dala prezidentovi do odpoledne čas na to, aby odstoupil. Jestliže tak neučiní, chce zahájit protesty formou občanské neposlušnosti.

Staronový generální prokurátor

Od neděle zahynulo při demonstracích a střetech 16 lidí a přes 700 jich bylo zraněno. Z vlády v pondělí odešlo pět ministrů, kteří ale nebyli členy Muslimského bratrstva. Dosud nejvýznamnějším vládním činitelem, který nabídl svou rezignaci, se po pondělní půlnoci stal ministr zahraničí Muhammad Kámil Amr, píše státní agentura MENA.

Dalším krokem oslabujícím moc Mursího je úterní rozhodnutí nejvyššího odvolacího soudu, jímž je podle státní agentury MENA zbaven úřadu generálního prokurátora Talát Abdalláh, kterého jmenoval prezident. Naopak do funkce se má vrátit bývalý generální prokurátor Abdal Magíd Mahmúd.

Liberální opozice se ostře postavila proti jmenování Abdalláha, který podle ní slouží zájmům islamistické vlády a zneužíval svou moc ke stíhání kritiků prezidenta, zatímco pomíjel porušování lidských práv.

Hlavní silou organizující protesty je hnutí Tamarrud (Vzpoura), které tvrdí, že získalo 22 milionů podpisů pod petici žádající Mursího demisi. Armádní ultimátum uvítalo jako významnou podporu v době, kdy Egypt čekají předčasné volby. Nic jiného opozice jako řešení nepřijímá.