V Mali se v neděli koná první kolo prezidentských voleb, které mají této africké zemi, sužované po 18 měsíců vojenskou a politickou krizí, umožnit usmíření a obnovu. Téměř sedm milionů voličů vybírá ze 27 kandidátů, mezi nimiž jsou dva hlavní favorité: někdejší premiér Ibrahim Boubacar Keita a bývalý ministr financí Soumaila Cissé.

Ve městech na severu země – Kidal, Timbuktu a Gao –, která v roce 2012 zažila násilí a okupaci separatistickými Tuaregy a islamistickými povstalci blízkými teroristické síti Al-Káida, se hlasuje pod dohledem příslušníků sil OSN Minusma a maliské armády.

Některá střediska tam otevřeli se zpožděním a někde příslušníci Minusma každého voliče kontrolují a prohledávají.

Bezpečnostní opatření jsou oprávněná. Islamistické Hnutí pro jedinečnost a džihád v západní Africe (MUJAO), které část severu země okupovalo, v sobotu pohrozilo útoky na volební střediska a zrazovalo muslimy od účasti v hlasování.

Volby se zatím odvíjejí v poklidu, žádné větší incidenty nejsou hlášeny. Podle agentur je o hlasování poměrně velký zájem. V hlavním městě Bamaku čekaly na otevření některých hlasovacích středisek stovky lidí.

Mezi těmi, kteří již svůj hlas odevzdali, je i prozatímní prezident Dioncounda Traoré, jenž v těchto volbách nekandidoval. Podle jeho vyjádření jsou současné volby nejlepšími, jaké Mali zorganizovalo od získání nezávislosti na Francii v roce 1960.

Státní převrat

Volby mají zemi přinést obnovení ústavního pořádku, který se zhroutil po státním převratu v březnu 2012. Tato událost urychlila pád severu země do rukou islamistů napojených na Al-Káidu, s nimiž se v počátku spojili separatisté z řad Tuaregů.

Tento vývoj přiměl letos 11. ledna Francii k vojenskému zásahu. Francouzské jednotky poté s pomocí vládních vojsk vzbouřence z většiny jejich bašt vytlačily.

Hlasovací střediska se uzavřou ve 20:00 SELČ. Kdy budou známy výsledky, zatím není jasné. Pokud se žádný z kandidátů nestane vítězem už v prvním kole, čeká voliče kolo druhé. To se bude konat 11. srpna.