V Egyptě zadrželi bratra vůdce sítě Al-Káidy Ajmána Zavahrího kvůli podpoře svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Muslimské bratrstvo zároveň na sociální síti Facebook oznámilo, že při pátečních střetech na káhirském Ramsesově náměstí zemřel i syn jednoho z jejich vůdců Muhammada Badího.

Muhammad Zavahrí byl údajně zadržen na kontrolním stanovišti v Gíze nedaleko Káhiry. Policie nezveřejnila žádné podrobnosti, důvodem má být jeho podpora Muslimskému bratrstvu a Muhammadu Mursímu. Policie pozatýkala po celé zemi stovky stoupenců svrženého prezidenta. Jak oznámilo ministerstvo vnitra, jen během pátku bezpečnostní složky zadržely 1118 lidí, obviňují je zejména z trestných činů souvisejících s terorismem.

V sobotu ráno bezpečnostní složky obklíčily mešitu na káhirském Ramsesově náměstí, kde se islamisté zabarikádovali před začátkem nočního zákazu vycházení. Podle svědků bylo uvnitř zhruba 700 lidí. Většina z nich nechtěla místo opustit v obavě, že budou zadrženi.

"Zločinci se sem pokusili dostat, muži ale zabarikádovali dveře," svěřila se agentuře AFP jedna z žen uvnitř mešity. Koho myslela slovem "zločinci", nebylo jasné.

Podle BBC se vojáci a policisté dostali do areálu mešity a snažili se přimět Mursího přívržence k odchodu. Řada z nich skutečně odešla, ale desítky jich zůstaly v hlavní hale.

Policie nechávala odejít ženy, muže ale chtěla vyslýchat - což se lidem uvnitř mešity nelíbilo. V okolí mešity, která se po pátečních potyčkách zaplnila také těly mrtvých a zraněných, tak panovalo velké napětí a hrozilo další násilí. Příslušníci bezpečnostních sil stříleli do vzduchu, aby rozehnali dav, když vyváděli z mešity skupiny žen.

Podle zpravodaje televizní stanice Al-Džazíra se odpoledne ozvalo několik výstřelů z minaretu mešity a armáda střelbu opětovala. Kdo za střelbou stojí, nebylo jasné. Vzduchem létaly vojenské vrtulníky.

Ozbrojeným složkám se podařilo mešitu vyklidit až pozdě odpoledne. Několik islamistů ale zůstalo v minaretu.

Při pátečním pochodu zloby, kterým Muslimské bratrstvo zahájilo v Egyptě týden protestů, zemřelo 173 lidí, z toho 95 v centru Káhiry, uvedlo egyptské ministerstvo zdravotnictví. Zraněných je podle údajů ministerstva 1330 po celém zemi, přímo v egyptské metropilo pak 596.

K současné situaci se v sobotu po odmlce vyjádřil i premiér Házim Bibláví. Jak uvedl jeho mluvčí, předseda vlády navrhuje, aby bylo Muslimské bratrstvo, z něhož pochází prezident Mursí, legálně rozpuštěno. Svůj návrh již Bibláví předložil ministrovi sociálních věcí, který má na starosti vydávání povolení pro nevládní organizace. "Nyní se celá věc důkladně studuje," uvedl premiérův mluvčí.

Ministerstvo vnitra zároveň popřelo, že by proti lidem protestujícím v ulicích použilo nepřiměřenou sílu.

Příznivci Muslimského bratrstva jsou v ulicích egyptských měst od sesazení prezidenta Muhammada Mursího na začátku července. Ve středu zemřelo při střetu s vojáky a policií nejméně 638 lidí.

Bratrstvo přesto vyzvalo své stoupence ke každodenním protestním pochodům v nadcházejícím týdnu.

Několik zemí včetně České republiky rozšířilo kvůli trvajícímu neklidu varování před cestami do Egypta, a to včetně letovisek u Rudého moře. Mnohé cestovní kanceláře proto zastavily prodej zájezdů do tamních destinací.

Soud s Mubárakem odročen

V Káhiře měl v sobotu pokračovat soud s bývalým egyptským vůdcem Husním Mubárakem, jak ale uvedla agentura DPA, stání bylo z bezpečnostních důvodů zrušeno. Policie se totiž obávala, že by kvůli napětí v ulicích metropole nedokázala zajistit bezpečný převoz souzeného politika do soudní budovy. Mubarak se před soudem zodpovídá z údajné spoluviny na smrti zhruba osmi stovek demonstrantů při protivládních protestech v roce 2011.

Mubárak se před soudem zodpovídá z údajné spoluviny na smrti zhruba osmi stovek demonstrantů při protivládních protestech v roce 2011.