Nové prudké střety mezi stoupenci a odpůrci sesazeného islamistického prezidenta Muhammada Mursího si v neděli v Egyptě vyžádaly 34 mrtvých a desítky zraněných. Do potyček se zapojily i bezpečnostní síly.

Dalších více než 80 lidí utrpělo zranění, oznámilo egyptské ministerstvo zdravotnictví. Egypt si v neděli připomínal výročí zahájení války proti Izraeli v roce 1973.

Opozice s oslavami výročí spojila nové protivládní demonstrace. S Mursího stoupenci se pustili do potyček jeho odpůrci, případně bezpečnostní síly. Podle prvních televizních záběrů jsou ulice v centru Káhiry zahaleny hustým dýmem. Ministerstvo zdravotnictví upřesnilo, že dosavadní bilance obětí je z celého Egypta.

Kvůli obavám z nepokojů egyptský režim rozmístil ve velkých městech a v okolí strategicky významných objektů silné policejní a armádní oddíly.

Ve městě Dilga asi 300 kilometrů jižně od Káhiry stoupenci svrženého islamistického prezidenta Muhammada Mursího zaútočili na policejní stanici a zasypali ji kamením. Policisté se snažili rozehnat útočící dav palbou, jednoho muže zastřelili a dva zranili.

Davy lidí podle agentury AFP vyšly v neděli rovněž demonstrovat na podporu armády a proti islamistům. V Káhiře se stoupenci armády soustředili v okolí náměstí Tahrír přísně střeženého policií. Nad hlavami nesli transparenty s portréty Abdala Fataha Sisího, náčelníka egyptského generálního štábu a ministra obrany, který je považován za silného muže nynějšího vojenského režimu.

V ulicích Káhiry jsou tanky

Egyptské úřady Muslimské bratrstvo před organizováním dalších násilných protestů důrazně varovaly. V ulicích Káhiry jsou rozmístěny tanky, řadu centrálních ulic armáda uzavřela. Bratrstvo navzdory varování burcuje stoupence opozice k masovým protestům, do nichž se prý má zapojit až milion lidí.

Oslavy 40. výročí útoku egyptských ozbrojených sil na postavení izraelské armády na Sinajském poloostrově, které v roce 1973 zahájilo takzvanou jomkippurskou válku, zahájilo defilé egyptských stíhacích letounů.

Jomkippurská válka, v níž Izrael kromě egyptského útoku čelil i syrské ofenzivě na Golanských výšinách, skončila příměřím vyhlášeným 25. října. Izrael ve válce sice za cenu velkých ztrát vojensky obstál, ale v následujících letech po politických jednáních obsazený Sinajský poloostrov vyklidil.

Egypt po válce pod vedením prezidenta Anvara Sadata prosazoval politiku sblížení s USA, která v roce 1978 vedla k podpisu egyptsko-izraelské mírové smlouvy.