Z nigerské metropole Niamey ve středu odletělo letadlo se čtyřmi Francouzi, kteří se po tříletém zajetí dostali v úterý na svobodu.

Agentura AFP uvedla, že do Afriky je přijeli osobně vyzvednout francouzští ministři obrany a zahraničí Jean-Yves Le Drian a Laurent Fabius.

Osvobození čtveřice oznámil v úterý prezident François Hollande, který je právě na návštěvě Slovenska.

Muži padli do zajetí 16. září 2010 při přepadu dvou francouzských firem Areva a Vinci, pro které pracovali. Obě společnosti na severu Nigeru operují v uranovém dole u Arlitu. K únosu se přihlásila severoafrická odnož Al-Káidy AQIM.

Před odletem se propuštění Pierre Legrand, Daniel Larribe, Thierry Dol a Marc Féret objevili v evropském oblečení a s oholenými nebo přistřiženými plnovousy. Vypadali méně unaveně než v úterý. 

Francie popřela, že za ně zaplatila výkupné. Osvobození je podle ní výsledkem vyjednávání. Zatím je známo pouze to, že prostředníkem při vyjednávání byl bývalý povstalec z kmene Tuaregů Mohamed Akotey.

Nigerský prezident (uprostřed) a francouzskými ministry zahraničí (vpravo) a obrany (vlevo) a propuštění rukojmíPracuje nyní pro společnost Areva a v Nigeru je respektovanou osobou.

AFP však ve středu citovala svůj zdroj, který hovořil o částce "mezi 20 až 25 miliony eur vyplacené za propuštění francouzských rukojmí".

Peníze prý dostali nejen únosci, ale také prostředníci, kteří pomohli svobodu francouzských občanů vyjednat.

Jeden z bývalých rukojmích Thierry Dol řekl, že roky v zajetí nebyly snadné a že je to zkušenost na celý život.

Ke zdravotnímu stavu rukojmích Hollande řekl, že se nedá říci, že je výborný, ale je prý dobrý.

Francie se začala o životy rukojmích obávat, když letos poslala své vojáky do sousedního Mali, aby pomohli v boji proti tamním islámským radikálům.

Areva kvůli tomu zpřísnila bezpečnostní opatření na svých pracovištích. I když Francie popírá, že rukojmí vyplatila, stanice BBC naznačila, že firma Areva zřejmě zajistila, aby únosci s rukojmími dobře zacházeli a udrželi je při životě.