Policie v Jihoafrické republice zadržela uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře, potvrdila v sobotu prezidentka jihoafrické policie Riah Phiyegaová. Řekla, že police jedná v národním zájmu. Podle serveru Eyewitness News také prohlásila, že policie z bezpečnostních důvodů veřejnosti nesdělí místo, kde je Krejčíř zadržován.

Policie Krejčíře zatkla v pátek v jeho sídle v Bedfordview. Spolu s Krejčířem byl prý zadržen i jeden z jeho spolupracovníků. Krejčíř bude podle policejní prezidentky předvolán v pondělí před soud v Albertonu a policie prý nechce, aby byl propuštěn na kauci.

Není zcela jisté, který případ s Krejčířovým zadržením souvisí. V poslední době se o podnikateli často mluvilo kvůli smrti jeho dvou spolupracovníků. Ty zabil výbuch v Krejčířově podniku v Johannesburgu.

Podle jedné z verzí měl být terčem bombového útoku sám Krejčíř - v odplatě za předchozí vraždy, které možná právě on zosnoval. Hovoří se ale také o tom, že strůjcem atentátu byl naopak Krejčíř.

Před týdnem pak jihoafrické úřady obstavily Krejčířův majetek kvůli mnohamilionovým dluhům na daních, pokutách a vzniklých úrocích.

Podnikatel je v Jihoafrické republice od roku 2007, kdy tam přicestoval s falešným pasem ze Seychel. České policii unikl o dva roky dříve při domovní prohlídce. Za šest let ze z něj v JAR stala mediálně známá postava, kterou tamní sdělovací prostředky spojují s podsvětím a řadou vražd. Žádnou trestnou činnost mu ale zatím soudy neprokázaly.

Krejčíř byl v zemi zadržen již nejméně čtyřikrát. Například v březnu 2011 ho policie zatkla kvůli podezření z pojišťovacího podvodu. Podle vyšetřovatelů předstíral rakovinu močového měchýře a pojišťovně tak způsobil škodu v přepočtu za 11 milionů korun.

Soud podnikatele propustil na kauci a v dubnu 2012 bylo obvinění z podvodu dočasně staženo.

Loni v únoru pak českého podnikatele zatkli kvůli podezření z účasti na ozbrojené loupeži v obchodě s elektronikou ve snaze vymáhat dlužné peníze. V říjnu 2012 obvinění stáhli.

Český soud podnikatele nepravomocně odsoudil k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik a úřady se už léta neúspěšně pokoušejí prosadit jeho vydání zpět do vlasti.

Věc v poslední době zdrželo jednání o Krejčířově žádosti o azyl: ta byla sice zamítnuta, nyní se ale projednává Krejčířovo odvolání v této věci.