Francouzští vojáci v pondělí začali odzbrojovat milice v metropoli Středoafrické republiky Bangui. Paříž tak chce v této africké zemi obnovit klid po nepokojích, které souvisejí s březnovým svržením bývalého prezidenta Françoise Bozizého. V minulých třech dnech v bojích zahynulo na 400 lidí.

Francie do země vyslala 1600 vojáků a asi 2500 jich tam mají africké státy. Za násilím je nepřátelství muslimů z povstaleckého hnutí Séléka vůči křesťanům.

Francouzi v pondělí začali odzbrojovat členy znepřátelených milicí, ale od počátku jim to komplikuje fakt, že muži ze Séléka, kteří se dosud pohybovali v uniformách, je nyní odložili a chodí v civilu. Dopoledne se ozývala střelba z blízkosti letiště na severu Bangui, kde je hlavní stanoviště francouzských vojáků. Jeden z nich byl zraněn.

Vrtulníky povstalce vystrašily

"Začali jsme zase chodit ven, protože jsou tady Francouzi. Byli jsme zavření v domech a sklepech. Máme hlad, Francouzi musejí přinutit Séléka odejít," řekla AFP jedna z občanek města Arlette Papayeová. Obyvatelé Bangui Francouze vítají a cítí se díky nim bezpečněji.

Francouzská armáda tvrdí, že odzbrojování pokračuje dobře. Agentura AFP konstatovala, že z ulic Bangui téměř zmizely dodávky plné ozbrojených mužů, jak tomu bylo v minulých dnech.

V neděli večer přijel posílit francouzský kontingent další konvoj obrněných aut s dalšími vojáky. V noci nad městem přelétávaly francouzské vrtulníky a podle AFP to narušilo morálku mnohých povstalců.

Ačkoli to Paříž oficiálně neřekla, podle AFP se odzbrojení týká hlavně muslimů ze Séléka. Právě jim obyvatelstvo připisuje odpovědnost za násilí a považuje je často za okupanty z Čadu a Súdánu.

Bývalého prezidenta svrhli, bojují pod novým

Hnutí Séléka se v březnu zasloužilo o svržení Bozizého. Pak mělo být začleněno do bezpečnostních složek, avšak jeho rozpuštění zůstalo jen symbolické a ve svém tažení proti křesťanům pokračuje.

Minulý týden se střetli tito bojovníci nynějšího prezidenta Michela Djotodii s převážně křesťanskými milicemi, které se vzbouřily kvůli násilí hnutí Séléka proti civilistům.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius v pondělí řekl, že pro odzbrojení je i Djotodia a že nebudou-li povstalci spolupracovat, "bude použita síla".

Použití síly umožňuje rezoluce, kterou ve čtvrtek přijala Rada bezpečnosti OSN. Povoluje činnost francouzského kontingentu, který má pomoci africkým vojákům z mise MISCA zemi stabilizovat. Mise MISCA má být z nynějšího počtu 2500 lidí rozšířena až na 6000.

Francouzi se soustřeďují na Bangui, ale část jich je také na severozápadě země, kde se násilnosti mezi muslimy a křesťany od září odehrávají téměř denně.