U libyjských břehů pokračuje pátrání po zřejmě dvou stovkách migrantů z rybářského člunu, který se ve Středozemním moři převrátil ve středu. Informovala o tom ve čtvrtek italská pobřežní stráž, podle které je nadále registrováno 25 obětí tohoto neštěstí. Italská média přinesla zprávy o další podobné události, k níž došlo ve čtvrtek, ale v tomto případě byli všichni běženci zachráněni. Evropská komise vyzvala vedoucí představitele unijních zemí, aby přestali naříkat nad dalším neštěstím a začali jednat v zájmu vyvarování se podobných dramat.

Mluvčí pobřežní stráže, citovaný agenturou DPA, dopoledne sdělil, že v záchranné operaci pokračovalo celou noc několik lodí. Zatím bylo podle něj přepraveno do bezpečí 373 lidí ze ztroskotaného plavidla. Ve středu večer se hovořilo o asi 400 zachráněných.

Dosud není jasné, kolik přesně je nezvěstných osob. Humanitární organizace odhadují, že na převráceném člunu se tísnilo kolem šesti stovek běženců.

Neštěstí se odehrálo asi 25 kilometrů od libyjských břehů. Nouzový signál vyslala postižená rybářská loď brzy dopoledne. V potížích se ocitla na rozbouřeném moři. Když k člunu dorazila jako první loď irského námořnictva Le Niamh, většina uprchlíků se údajně nahrnula k jedné straně a chatrné plavidlo se převrhlo.

Další loď přepravující z Afriky uprchlíky se podle italských médií převrátila ve čtvrtek. Na palubě měla 381 lidí, kteří byli zachráněni. Na palubu je totiž všechny vzala loď italského námořnictva Fiorillo, dříve než se chatrné plavidlo potopilo.

V tomto případě jde prý většinou o migranty ze Sýrie, z Bangladéše a ze zemí subsaharské Afriky.

"To, co nyní potřebujeme, je kolektivní odvaha přejít od prohlášení ke konkrétním činům, jinak slova budou znít prázdně," varovala EK v prohlášení podepsaném místopředsedou komise Fransem Timmermansem, šéfkou unijní diplomacie Federikou Mogheriniovou a eurokomisařem pro vnitřní záležitosti Dimitrisem Avramopulosem. "Imigrace není populární téma. Tváří tvář tragédiím je snazší naříkat před televizní obrazovkou, než se chopit odpovědnosti a jednat," uvádí se v prohlášení.

"Osmadvacítka" se sice dohodla na zvýšení peněz pro ostrahu hranic a potírání převaděčů, ale neprošly návrhy EK na usnadnění hospodářské imigrace a na solidární postup členských států při přerozdělování žadatelů o azyl. Předseda EK Jean-Claude Juncker agentuře AFP řekl, že je zklamán těmito neúspěchy, ale ujistil, že se dalšího prosazování návrhů nezříká.

Šéf liberální frakce ALDE v Evropském parlamentu, bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt požádal předsedu Evropské rady Donalda Tuska o svolání mimořádného summitu EU k nalezení východiska z problému. "Potřebujeme bezpečné přístupové trasy, abychom umožnili lidem, kteří potřebují naši ochranu, dosáhnout Evropy," zdůraznil.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v úterý uvedla, že smrt ve Středozemním moři během nebezpečné cesty za lepším životem v Evropě letos našlo už více než 2000 běženců. Za celý loňský rok tam zahynulo 3279 osob. K největšímu neštěstí došlo v této oblasti letos v dubnu, kdy se rovněž u libyjského pobřeží potopila loď, na které bylo asi 800 migrantů. Neštěstí tehdy přežilo jen 28 osob, včetně dvou údajných pašeráků.