Veškeré lety do egyptského turistického letoviska Šarm aš-Šajch pozastavily všechny britské, irské a nizozemské aerolinky a nově také německá společnost Lufthansa.

Státy se tak rozhodly na základě zveřejnění výsledků bezpečnostní analýzy amerických i evropských expertů, kteří zjistili, že pád ruského Airbusu 321 zapříčinila s "vysokou pravděpodobností" bomba umístěná na palubu letadla. 

"Došli jsme k závěru, že je velmi pravděpodobné, že pád způsobilo výbušné zařízení," potvrdil britský ministr zahraničí Philip Hammond stanici BBC.

Ve čtvrtek odpoledne rovněž oznámil svoji rezignaci ředitel letiště v Šarm aš-Šajch Abdel Wahab Ali. Vedení v tiskovém prohlášení odmítlo, že by šlo o reakci na pád ruského letu KLG 9268, při kterém zahynulo všech 224 ruských a ukrajinských cestujících.

Káhira uklidňuje

Nejistota panující okolo pádu ruského airbusu také negativně ovlivnila situaci na akciových trzích. Velké britské cestovní kanceláře Thomas Cook a TUI zaznamenaly ve čtvrtek ráno pokles o dvě procenta (TUI) a šest procent (Thomas Cook).

Investoři tak reagovali na hromadné rušení letů všech britských dopravců. Aerolinky Thomas Cook spolu s Thomson Airways a First Choice pozastavily veškeré spoje do 12. listopadu. Irské Aviation prozatím odmítly létat do Šarm aš-Šajchu úplně, dokud se "nedohodnou na dalším postupu".

Káhira dělá, co může, aby narůstající paniku uklidnila. Bojí se, že příklad Británie, Irska, Nizozemí a Německa by mohly následovat další státy. To by mohlo mít zničující dopad na egyptskou ekonomiku, která je na příjmu z turismu závislá.

V minulém roce navštívilo Egypt 14,7 milionu lidí, kteří tam utratili 11 miliard dolarů, uvádí egyptská turistická asociace. Částka tvoří 11 procent tamějšího hrubého domácího produktu.

Egyptský prezident proto odsoudil postup Londýna jako uspěchaný. "Přáli bychom si, aby s rozhodnutím počkali na výsledky našeho vyšetřování," uvedl jeho tiskový mluvčí pro agenturu Reuters. Sísí, který přistál ve středu v Londýně v rámci své plánované státní návštěvy, teď hodlá využít veškerá diplomatická jednání k urovnání situace.

Ve čtvrtek odpoledne se setkal s premiérem Davidem Cameronem. Podle údajů britského deníku The Guardian bylo jednání o bezpečnostní situaci v Šarm aš-Šajchu na prvních příčkách projednávaného programu.

Turisté čekají

V Egyptě zůstaly tisíce zahraničních turistů. "Nevíme, jak dlouho tu budeme, protože nám nikdo nic neřekl," postěžovala si na Twitteru Sarah Cotterillová s tím, že všech 19 čtvrtečních letů do Británie bylo zrušeno. Podle odhadů britské asociace cestovních kanceláří je v současnosti v Egyptě 20 tisíc Britů, z toho devět tisíc turistů.

Kromě toho na náhradní lety čeká 408 Nizozemců.

Státy už spolupracují s aerolinkami i egyptskou vládou na zavedení bezpečnostních opatření, která by zajistila bezpečný návrat turistů zpět domů. Náhradní linky by mohly začít fungovat v pátek.

Česko změny nečekají

Na rozdíl od svých evropských kolegů Česko reakci na leteckou katastrofu zatím neplánuje. Rozhodnutí o změnách bezpečnosti na letištích vydávají české bezpečnostní složky. Od nich ale zatím žádné pokyny nepřišly, jak uvedla mluvčí Letiště Václava Havla Marika Janoušková s tím, že se situace ovšem může změnit.

Češi se ale o svoji bezpečnost obávat nemusí. Podle Janouškové jsou totiž ochranná opatření na českých letištích dokonce přísnější, než požadují předpisy Evropské unie. V letošním roce byly navíc nově zavedeny zpřísněné prohlídky cestujících, které mohou například s jistotou určit, jestli zavazadlo či oblečení pasažéra nepřišlo v nedávné době do kontaktu s výbušninou.

Preventivní opatření navíc zavedli mnozí čeští dopravci už v minulosti. "Po vypuknutí arabského jara už dokonce ani přes Egypt nelétáme," řekl mluvčí ČSA Daniel Šabík.

Egypt patří podle údajů Asociace českých cestovních kanceláří na šestou příčku oblíbenosti. Právě letovisko Šarm aš-Šajch je mezi Čechy třetí nejoblíbenější. Letos do Egypta vycestovalo 185 tisíc lidí. V současné době tam létají dvě české cestovní společnosti, které týdně vypraví jedenáct letadel.

Do postižené oblasti však české agentury přestaly jezdit už před dvěma měsíci po skončení sezony. "Pokud tam nějací Češi jsou, tak přes cizí společnosti," uvedla mluvčí asociace Kateřina Petříková.

Události tohoto týdne se na českém cestovním ruchu zatím nijak negativně nepodepsaly. Podle Petříkové lidé koupené zájezdy neruší, kvůli dlouhodobě nejisté politické situaci ale české cestovní agentury zaznamenaly pokles zájmu o Egypt.

Čtyři teorie

Havárie letadla, které se zřítilo do pouště Sinaj třiadvacet minut po startu na své cestě do Petrohradu, zasáhla celý svět. Výzkumné služby se snaží zjistit její příčinu. Zatím existují čtyři různé teorie.

První se shoduje s britským stanoviskem – neštěstí zapříčinila bomba. "Scénář s bombou vypadá jako nejvíc pravděpodobný," potvrdily americké úřady agentuře AFP.

Toto vysvětlení potvrdila i teroristická organizace ISIS, která se k sobotní katastrofě okamžitě hrdě přihlásila. Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí ale tvrzení ISIS odmítl s tím, že se jedná jen o "propagandu, která má poškodit egyptskou pověst".

Druhou možností je selhání techniky. Ačkoliv ruská společnost prohlašuje, že její 18 let starý stroj "byl naprosto v pořádku", místo pro pochyby zůstává. Podle Aviation Safety Network bylo letadlo už jednou opravované. Konkrétně šlo o rekonstrukci ocasu v roce 2001. Odbytá oprava ocasu přitom v minulosti způsobila pád japonského letadla a smrt 520 lidí v roce 1985.

Také vdova po kopilotovi ruského airbusu Sergeji Trukhachevovi potvrdila v televizi NTV, že těsně před odletem z Šarm aš-Šajchu si jí manžel do telefonu na stav letadla postěžoval.

Nehodu mohla zapříčinit také lidská chyba. Aerolinka Kogalymavia selhání posádky nepovažuje za příliš pravděpodobné, protože údajně šlo o profesionály s dlouholetou praxí. Jen samotný pilot Valery Nemov měl nalétáno více než 12 tisíc hodin. Definitivně scénář vyloučí až prozkoumání černé skříňky. Ta je ale po požáru silně poškozena.

Poslední variantou je sestřelení raketou Islámského státu. Mohlo by jít o reakci extremistů na zapojení Moskvy do války v Sýrii.