Zaměstnanci státních ropných, plynárenských a petrochemických společností v Kuvajtu v neděli vstoupili do časově neomezené stávky na protest proti vládnímu plánu na snížení některých výhod a mezd. Těžba ropy v zemi se podle agentury Bloomberg kvůli stávce snížila o 60 procent a provoz výrazně omezily i rafinerie.

Stávky se neúčastní zahraniční zaměstnanci. V kuvajtském ropném průmyslu pracuje 20 000 lidí, z toho 13 000 je jich v odborech. Šéf odborů v neděli uvedl, že prvního dne stávky se účastní 7000 zaměstnanců.

Kuvajt je podle výše těžby čtvrtým největším členem ropného kartelu OPEC. Na celosvětových zásobách ropy má podíl osm procent. Stání ropná firma Kuwait Petroleum Corporation (KPC) v neděli uvedla, že těžba ropy se snížila na 1,1 milionu barelů z 2,8 milionu.

Produkce rafinerií pak klesla na 520 000 barelů denně z 930 000 barelů. Kuvajt ujistil, že je schopen uspokojit poptávku zahraničních zákazníků a má dostatek zásob, aby uspokojil i poptávku na domácím trhu. Již v sobotu KPC uvedla, že stávka by mohla stát domácí ropný sektor 36 až 48 milionů dolarů (862,1 milionu až 1,1 miliardy korun) denně.

Stávka přichází v době nízkých cen ropy, které nutí vlády zemí závislých na vývozu ropy, včetně Kuvajtu, snižovat náklady. Zaměstnanci se bojí, že součástí plánované reorganizace mzdového systému ve veřejném sektoru bude snížení mezd a odměn a také propouštění. Odborům se také nelíbí plány na privatizaci části ropného sektoru.

Kuvajt je jednou z nejbohatších zemí v poměru hrubého domácího produktu na hlavu. Stávky jsou v tamním státním sektoru poměrně časté. Na rozdíl od jiných států v Perském zálivu, jako jsou Spojené arabské emiráty, kde jsou odbory zakázané, napsala agentura Reuters.