Egyptu se podařilo přesvědčit Mezinárodní měnový fond (MMF), aby mu poskytl další podporu.

Nynější půjčka je součástí dlouhodobého plánu, během nějž Egypt získá až 12 miliard dolarů (asi 274 miliard korun).

Vláda premiéra Šerifa Ismaila peníze potřebuje, aby zmírnila schodek rozpočtu a znovu zajistila růst egyptské ekonomiky.

"Egyptský export a výroba roste, z čehož je vidět, že opatření fungují," zhodnotil situaci v zemi ekonomický analytik Jean-Paul Pigat.

Podle Pigata se zemi daří znovu získat důvěru mezinárodního trhu. "Egypt jde správným směrem, jenom to bude trvat déle, než se čekalo," dodal pro agenturu Bloomberg.

Ale i když se Egyptu lépe daří na mezinárodní úrovni, země se stále potýká s více než třicetiprocentní inflací, a nové příjmy se tak velmi rychle znehodnocují.

Míra inflace přitom v předchozích letech zdaleka nebyla tak vysoká jako nyní. Začala prudce stoupat, až když egyptská vláda zvýšila úrokové sazby, aby splnila požadavky na první půjčku od MMF.

I další opatření, která Egypt musel přijmout, jsou velmi citelná. Během posledního fiskálního roku země musela zvýšit ceny energií o 42 procent a paliva podražila o polovinu. Od ceny energií se přitom odvíjejí i ceny základního zboží, včetně jídla.

Podle vládní agentury žije už nyní více než čtvrtina Egypťanů pod hranicí chudoby. Snížení dotací na energii a paliva ale bylo jednou z podmínek, které země musela splnit pro získání nové půjčky.

Aby vláda alespoň částečně zmírnila dopad úsporných opatření na chudší vrstvu obyvatel, rozhodla se zvýšit příspěvky na jídlo. Podle agentury Reuters tyto příspěvky přesáhnou 2,12 miliardy dolarů (přibližně 48 miliard korun).

Zatímco dotace na energii by měly v příštích měsících až letech postupně mizet, dotované jídlo jí většina obyvatel Egypta. Květnová data agentury Reuters mluví až o 70 milionech Egypťanů.