Vláda v Tripolisu požádala Řím pomoc v boji s pašeráky lidí libyjských vodách. Žádost Libye ale ještě musí podpořit italský parlament, a pokud se tak stane, budou k libyjským vodám vyslány italské lodě. S odkazem na středeční sdělení italského premiéra Paola Gentiloniho tom informovala agentura Reuters.

Gentiloni novináře o žádosti vlády v Tripolisu, kterou podporuje OSN, informoval krátce po setkání s jejím premiérem Faízem Sarrádžem.

Ten Řím navštívil den poté, co se na schůzi se svým rivalem - východolibyjským generálem Chalífou Haftarem - a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem Paříži domluvil na příměří a možnosti vyhlásit v zemi příští rok volby. Libye má stále dvě vlády.

"Před pár dny mi poslal premiér Sarrádž dopis, v němž Itálii požádal, aby lodě italského námořnictva Libyi poskytly technickou podporu v boji proti pašerákům lidí," řekl Gentiloni.

Země Evropské unie v úterý až do konce roku 2018 prodloužily mandát námořní operace EUNAVFOR Sophia, zaměřené především proti pašování lidí ve Středozemním moři. Lodě a námořníci, kteří jsou součástí operace, pomáhají i s výcvikem libyjského námořnictva a pobřežní stráže a přispívají k uplatňování zbrojního embarga OSN.

Prodloužení operace bylo možné až poté, co se proti němu přestal stavět Řím.

Od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 se Libye nevzpamatovala z chaosu, čehož využívají pašeráci lidí. Libyjská pobřežní stráž posledních týdnech zintenzivnila záchranné operace.