Do funkce prezidenta Jihoafrické republiky byl ve čtvrtek oficiálně uveden někdejší viceprezident a předseda vládní strany Africký národní kongres (ANC) Cyril Ramaphosa. Krátce předtím ho zvolil parlament, který rozhodoval o jediném kandidátovi. Ramaphosa nahradil Jacoba Zumu, který ve středu pod tlakem korupčních afér odstoupil.

"Budu se velmi snažit, abych obyvatele Jihoafrické republiky nezklamal," uvedl Ramaphosa krátce po zvolení. Nový prezident zároveň zdůraznil, že se bude věnovat boji proti korupci.

Poslanci vládní strany ANC oslavovali Ramaphosovo zvolení tancem a zpěvem. Ramaphosa neměl protikandidáta, protože dvě opoziční strany se odmítly na volbě podílet, když neuspěly s požadavkem na rozpuštění zákonodárného sboru a vyhlášení předčasných voleb.

Zuma ve středu rezignoval, když mu vlastní strana hrozila, že jej v parlamentu odvolá. Bývalého prezidenta provází řada korupčních skandálů. Ten nejvážnější se týká renovace jeho soukromého venkovského sídla na náklady státní pokladny, další obvinění se týkají přijímání úplatků za nákupy stíhaček, hlídkových lodí a zbraní. Zuma veškerá obviněná odmítá.

Zuma i ve večerním rezignačním projevu národ dlouho napínal, když nejdřív dlouze hovořil o tom, že se hodlá podrobit ústavním procedurám a nebojí se hlasování o vyslovení nedůvěry. Zopakoval, že nechápe, proč ho strana vyzvala k okamžitému odstoupení, ale nakonec dodal, že se přesto podrobí její vůli. "ANC nesmí být nikdy štěpen mým jménem," prohlásil odstupující prezident. "Lidem Jižní Afriky jsem sloužil tak dobře, jak jen jsem mohl," dodal politik, který stál v čele státu devět let a nynější mandát mu měl skončit v roce 2019.

Zuma, jenž kdysi kvůli boji proti bělošské nadvládě strávil deset let ve vězení, při oznamování své rezignace prohlásil, že je hrdý na to, že za ANC bojoval proti "staletí trvající brutalitě bělošské menšiny".

Někdejší odborářský předák a pozdější podnikatel Ramaphosa už v prosinci nahradil Zumu v čele ANC. Před zvolením slíbil očistit jméno strany a tvrdě bojovat proti korupci.

Ramaphosa je pátým prezidentem Jihoafrické republiky od konce rasistického režimu apartheidu v roce 1994. Očekává se, že v pátek přednese výroční poselství o stavu země, které bylo odloženo v důsledku jednání týkajících se Zumova odstoupení.

Zatímco Jihoafričané oslavovali Zumův odchod, jihoafrický rand k dolaru posílil a hlavní akciový index během dne přidal až pět procent hodnoty.

Hlavní opoziční strana Demokratické spojenectví (DA) oznámila, že bude s novým prezidentem spolupracovat, pokud bude respektovat zájmy občanů. Členové menší opoziční strany ale z parlamentu krátce před Ramaphosovým zvolením odešli s tím, že ANC se chová protiprávně.

Vůdce strany Bojovníci za ekonomickou svobodu Julius Malema uvedl, že zákonodárci ANC porušili ústavu, jelikož nepostavili Zumu před spravedlnost.

Ramaphosu teď čeká úkol zlepšit situaci v ANS, která je sice nejsilnější stranou od konce apartheidu, ale jejíž popularita v posledních letech klesla kvůli obviněním z korupce. To se v regionálních volbách v roce 2016 projevilo na nejhorších výsledcích v historii strany. K rozhodnutí ANC, že Zuma musí odstoupit, přispěly podle agentury AP také obavy z toho, že by se vládní strana po příštích volbách musela dělit o moc v koalici.