Jihoafrická republika bojuje s korupcí a předraženými stavbami pomocí dronů. Nad staveništi v Johannesburgu, Pretorii a dalších městech od pondělí létá flotila bezpilotních strojů, která má pomoci skoncovat s finančními úniky a dohlédnout na to, že stavby budou dokončovány v řádném termínu.

Nové opatření otestuje provincie Gauteng, kde tamní vláda podle serveru Quartz dotuje projekty za bezmála 4,5 miliardy jihoafrických randů (zhruba 7,9 miliardy korun). Drony se zabudovanými kamerami zatím budou kroužit nad 340 staveništi, kde mají vzniknout nové knihovny, nemocnice nebo školy, které by měly být dokončeny v příštích třech letech.

Země si od novinky slibuje rychlejší výstavbu a také lepší využívání státních peněz. "Veřejný sektor může být efektivnější a produktivnější," přibližuje cíle programu v oficiálním prohlášení člen provinční vlády Jacob Mamabolo. "Rychlost výstavby celosvětově zaostává za jinými odvětvími," uvádí se dále v prohlášení s tím, že nejmodernější technika by mohla zefektivnit stavebnictví i v jiných zemích.

Opatření podle serveru Quartz sice zřejmě neodhalí korupci, která doprovází schvalování budoucích projektů, ale zamezí například krádežím stavebního materiálu a nářadí, kvůli nimž se budovy prodražují. Drony nad Jihoafrickou republikou mají dohlédnout také na dodržování bezpečnostních předpisů nebo na pracovní morálku na stavbách.

Korupce a nekalé praktiky jsou pro jihoafrické stavebnictví velkým problémem. Ukázaly to hlavně přípravy na fotbalové mistrovství světa v roce 2010, které země pořádala. Kvůli události vyrostlo v JAR šest moderních stadionů, řada nových dopravních tahů a obchodních center, což v součtu státní pokladnu přišlo podle deníku Guardian na 2,4 miliardy liber (70 miliard korun). Několik let po konci šampionátu se ukázalo, že čtyři největší stavební firmy v zemi podepsaly před obřími zakázkami tajné dohody, na jejichž základě si projekty předem rozdělily. Tím se provinily proti řádné hospodářské soutěži, upozorňuje tamní server Eyewitness News.

Vypustit "digitální inspektory" nejdříve v Johannesburgu a přilehlých obcích dává smysl. Johannesburg je totiž podle žebříčku Global Destination Cities Index nejnavštěvovanějším africkým městem, v roce 2016 do něj zavítalo 3,6 milionu turistů. Velký objem investic tak teče právě tam.

Drony jsou v posledních letech využívány ve stále více odvětvích. Bezpilotní letouny používají některé armády, uplatnění mají i u profesionálních a amatérských filmařů. Americký distribuční gigant Amazon plánuje prostřednictvím dronů doručovat balíky.