virginia.jpgStřelec, který v pondělí na univerzitě ve virginském Blacksburgu zabil 32 lidí a pak spáchal sebevraždu (více ZDE), byl původem z Jižní Koreje a na škole studoval angličtinu. Motiv činu 23letého mladíka zůstává neznámý. Studenti a rodiče kritizují vedení institutu, že prý žáky pozdě varovalo před nebezpečím.

Po masakru, který odsoudila řada zemí, začíná staronová debata, zda v USA lidé nemají až příliš volný přístup ke zbraním.

Podle policie se vrah jmenoval Čo Sung-hu. Do USA s rodinou emigroval, když mu byly tři roky. Na Virginském technologickém institutu a státní univerzitě, které se staly dějištěm jeho řádění, byl v posledním ročníku bakalářského studia angličtiny a bydlel na jedné z tamních kolejí.

Balistické testy jedné ze dvou zbraní nalezených u útočníka ukázaly, že byla použita v obou případech - tedy jak při střelbě na koleji, kde zemřeli dva lidé, tak o dvě hodiny později ve vyučovací budově, v níž zemřelo 28 studentů a dva učitelé.

"Je jistě důvodné předpokládat, že Čo byl v obou případech střelcem," řekl Steve Flaherty z virginské policie. Podle bezpečnostních zdrojů měl mladík v batohu účtenky potvrzující, že jednu zbraň zakoupil teprve v březnu.

Zločin v Blacksburgu vzbudil naděje zastánců přísnějších pravidel pro získání zbraní, že nastal okamžik k obnovení diskuse na toto téma. Po podobném masakru před osmi lety na střední škole v Columbine ve státě Colorado se vzedmula mohutná vlna nesouhlasu se snadným získáním střelné zbraně, která vyvrcholila v květnu 2000 pochodem matek do Washingtonu. Omezení přístupu ke zbraním si jako téma vybral v tom roce i demokratický prezidentský kandidát Albert Gore. Demokraty ale prohra ve volbách přiměla, že této problematice přestali věnovat takovou pozornost, a téma více méně zapadlo.


Útok vyvolal obavy mezi asijskými studenty
Někteří asijští studenti, kteří jsou na vysokých školách ve Spojených státech, se po masakru na univerzitě v Blacksburgu ve Virginii podle agentury Reuters obávají reakcí Američanů.

"Pocházím z Jižní Koreje, takže mám trochu strach," řekla Ju Či-jon, která na postižené virginské univerzitě studuje. "Za střelbou je jen jeden člověk, ale možná to zasáhne všechny jihokorejské studenty," dodala dívka. Ani ona, ani nikdo z jejích jihokorejských přátel prý vraha neznal, a to ani z doslechu.

Ju řekla, že jí volala rodina ze Soulu, která se prý obává, aby se nestala terčem "zpětné reakce" ostatních studentů. "V Jižní Koreji je to velká zpráva. Včera (v pondělí) se báli, jestli jsem v pořádku. Nyní se bojí, že to, že jsem Jihokorejka, může představovat riziko," dodala.

Určité obavy před reakcemi vyjádřila i jihokorejská vláda. "Velmi úzce spolupracujeme s našimi diplomatickými misemi a místními sdruženími Jihokorejců, abychom předešli jakékoli nepříznivé situaci, k níž by mohlo dojít," uvedlo jihokorejské ministerstvo zahraničí.

Na virginském institutu studuje více než 1650 asijských studentů, což představuje zhruba 6,2 procenta všech tamních studentů. Mezi zahraničními studenty v USA představují Jihokorejci nejpočetnější skupinu, uvedla agentura Reuters, podle níž tvoří téměř 15 procent zahraničních studentů.