strelba-chicago-usa192.jpgČtvrteční střelba v areálu univerzity amerického státu Illinois si podle vedení ústavu vyžádala pět lidských životů mezi studenty a život útočníka, který spáchal sebevraždu. Hospitalizováno zůstává dalších 17 lidí, dva jsou v kritickém stavu.

"Policie potvrdila, že střelec je mrtvý v důsledku střelné rány, kterou si způsobil," sdělila již dříve Northern Illinois University na svých internetových stránkách.

O motivech jeho činu není zatím nic známo.Policie potvrdila, že střelec nebyl studentem školy. Identita střelce byla již údajně zjištěna, policie ji však zatím odmítla zveřejnit, uvedla agentura AFP. Vyučování bylo pro dnešek zrušeno a vedení univerzity vyzvalo studenty, aby co nejdříve zavolali domů a uklidnili své blízké, že jsou v pořádku.

Střelec byl "naprosto klidný a soustředěný"

Podle prvních, mnohdy vzrušených svědectví studentů, která se objevila v médiích, vtrhl střelec do hlavní posluchárny zvané Cole Hall ozbrojený opakovací brokovnicí a pistolí a zahájil střelbu kolem sebe. Stalo se tak kolem 15. hodiny místního času, jen několik minut před koncem přednášky. Odhadem vystřelil z obou zbraní asi 20 až 30 ran.

"Byl to hubený bělošský chlapec celý v černém oblečení s pletenou čepicí", řekl George Gaynor studentskému listu Northern Star. Podle jiných svědectví střílel převážně do jedné části posluchárny. "Vypadalo to, jako když ví, na koho chce střílet," uvedl student Edward Robinson pro televizi WLS. "Byl naprosto klidný a soustředěný," dodal. Někteří studenti v panice utíkali, jiní se schovali pod lavicemi.

"Šlo o výstřely ze značné blízkosti a velmi rychle za sebou. Palba skončila až poté, co střelec obrátil zbraň proti sobě," oznámil dnes rektor univerzity Northern Illinois John Peters.

Na místě střelby zahynuli čtyři lidé, včetně střelce, další dva po převozu do nemocnice. O motivech zločinu není zatím nic známo. Identita pachatele byla již zjištěna, policie ji ale ještě nezveřejnila.

Podle rektora Peterse útočník vystudoval na univerzitě v roce 2006 sociologii s dobrým prospěchem a loni se věnoval postgraduálnímu studiu. "V této chvíli nevíme, jaký mohl být motiv. Není zde žádný vzkaz ani hrozba," řekl dnes ráno Peters v televizi. "Byl to velmi dobrý student, o němž měli profesoři dobré mínění," dodal. Pachatel neměl ani žádný policejní záznam.

Střílení na univerzitách není nic nového

Ke střelbě na školách dochází v poslední době v USA poměrně často. Loni uspořádal jeden student krvavou lázeň na polytechnice v Blacksburgu ve Virginii, když v posluchárnách postupně zabil 32 lidí, než byl sám zastřelen. V dubnu 1999 dva osmnáctiletí mladíci postříleli na střední škole Columbine na denverském předměstí Littleton 12 studentů a profesora, 23 dalších zranili a pak spáchali sebevraždu. V srpnu 1966 student Charles Whitman postřílel na univerzitě v texaském Austinu 14 lidí, než ho zneškodnil policejní střelec.

K podobným případům dochází i jinde ve světě. V březnu 1996 ve škole ve skotském Dunblane zastřelil třiačtyřicetiletý Thomas Hamilton 16 dětí ve věku od pěti do šesti let a jejich učitelku a následně spáchal sebevraždu. Stejný počet obětí si vyžádala v dubnu 2002 střelba na gymnáziu v německém Erfurtu, kde řádil devatenáctiletý bývalý žák školy Robert Steinhäuser.