hillary-pensylvanie__192x128_.jpgSenátorka Hillary Clintonová jasně zvítězila v úterních demokratických primárkách v Pensylvánii. Podle zpravodajské stanice CNN získala podporu 55 procent voličů, zatímco její rival Barack Obama 45 procent.

V přepočtu na delegáty to znamená, že Obama vede nad Clintonovou 1694:1556. K dosažení demokratické nominace v prezidentském klání je potřebné získat 2025 delegátů. 

Podle analytiků výhra bývalé první dámy zabránila tomu, aby víceméně vypadla z boje o nominaci Demokratické strany do listopadových prezidentských voleb. Přestože její několikátý "comeback" během intenzivní kampaně představuje určitý impuls, k výraznému obratu má stále daleko.

"Pokud Obamu nepotká nečekaná událost, svůj náskok zřejmě uhájí," řekl CNN bývalý poradce několika prezidentských kandidátů David Gergen.

Oba kandidáti do poslední chvíle vedli intenzivní a agresivní kampaň, do níž Obama investoval dvakrát tolik peněz než Clintonová. Před úterními primárkami měl Obama k dispozici 40 milionů dolarů, Clintonová jen 8 milionů. Několik hodin po pensylvánském triumfu nicméně její volební štáb oznámil, že na konto Clintonové přistálo vesměs od nových dárců 2,5 milionu dolarů.

Demokraté se nyní obávají, že Pensylvánie roztočí další kolo konfrontační bitvy mezi oběma kandidáty, která by podle obav mnohých delegátů mohla dál oslabit stranu v prezidentském souboji s republikánem Johnem McCainem. To naznačovala už atmosféra prvních oslav, na nichž se Clintonová v souladu s předchozí kampaně stylizovala do role tvrdé bojovnice.

"Američané z boje neodstupují a zaslouží si prezidenta, který také neodstoupí," řekla na adresu svých kritiků, kteří požadují, aby v zájmu sjednocení Demokratické strany před rozhodující bitvou s republikány z dalších nominačních klání odstoupila. "Nasazení i výzva jsou značné. Musíme se dát do práce s prezidentem, který bude připraven od prvního dne," dodala.

Čtěte také

Různé pohledy

Třebaže příznivci Clintonové si oddechli, primárky v Pensylvánii se nakonec nestaly velkým triumfem, jak si newyorská senátorka původně představovala. Před měsícem ještě vedla v průzkumech o dvacet procent, v úterý zvítězila jen s polovičním náskokem.

"Vítězství je zkrátka vítězství," trvá na svém volební štáb Clintonové s tím, že Obama měl v Pensylvánii zaplacen dvojnásobný počet televizních spotů oproti své rivalce.

Obě strany se nicméně rozcházejí ve svém pohledu na výsledek. Zatímco Clintonová hovoří o začátku obratu v rozložení sil, Obama přes přiznání porážky označil svůj výsledek za úspěch.

"Výrazně jsme zkrátili výrazný náskok senátorky Clintonové, čemuž řada lidí před začátkem kampaně vůbec nevěřila," řekl Obama.

Očekávání, úspěchy a náskoky jsou přitom v posledních týdnech primárek klíčové. Volby v Pensylvánii byly první z deseti zbývajících demokratických klání, v nichž mají voliči poslední šance ovlivnit soupeření mezi Clintonovou a Obamou. Další primárky jsou plánovány na 6. května v Severní Karolíně a Indianě.

V Severní Karolíně, kde je mnoho demokratických voličů tmavé pleti, si v průzkumech zatím vedl lépe Obama.

Katolíci jako opora Clintonové

Podle statistik a průzkumů byli v Pensylvánii velkou oporou Clintonové katolíci, podobně jako už dříve v Kalifornii, kde mají katolíci přibližně stejné zastoupení a kde Clintonová dostala 70 procent jejich hlasů. Celkově tvořili věřící 36 procent pensylvánských voličů.

"V souboji 2008 o sobě katolíci dali už hodně vědět. Díky nim se senátorka Clintonová stále drží nad vodou," shrnul pro stanici CNN reportér katolického rádia John Allen.

Určitou roli sehrála podle amerických médií americká návštěva papeže Benedikta XVI. z minulého týdne. "Asi to nebylo úplně rozhodující, ale přinejmenším nás to utvrdilo v tom, abychom volili Hillary," řekli zpravodaji HN manželé Walter a Sherley Schneiderovi.

Vysvětlení, proč katoličtí demokraté tak jednoznačně tíhnou ke Clintonové na úkor Baracka Obamy, je několik. Manželé Schneiderovi jsou příkladem toho nejjednoduššího, setrvačnosti.

"Volili jsme dvakrát Billa Clintona, tak teď volíme Hillary," říkají. V současné ekonomické situaci je jim prý blízká její praktičnost. Věří, že když bude prezidentkou ona, nebudou muset počítat každý dolar. Jako důchodci sice mají našetřeno, ale teď prý nervózně sledují, jak reálná hodnota úspor klesá. A když jdou nakupovat potraviny, pečlivě se rozhodují, co skutečně potřebují.

Podle některých názorů má Clintonová výhodu i jako žena, neboť katolíci, uvyklí silné úloze sester v církvi, ji respektují jako výraznou vůdčí osobnost. "Katoličtí demokraté jsou srozuměni s autoritativními ženskými osobnostmi a senátorka Clintonová v tom podle mě má výhodu," domnívá se Christopher McNally z pensylvánského sdružení Katoličtí demokraté.

Aktuální průzkumy navíc ukazují, že podporu republikánů mezi katolíky oslabily válka v Iráku a ekonomické problémy. Přes 60 procent amerických katolíků tak nyní prohlašuje, že v letošních volbách tíhnou spíš k demokratům.