klaus_white_house__192x128_.jpgAčkoliv Rusko od svých námitek vůči americkému radaru neupustí, podle prezidenta Václava Klause Moskvě nepřísluší podílet se na rozhodnutí, jestli bude americká základna protiraketové obrany umístěna v České republice. 

Klaus to zopakoval při své návštěvě Spojených států, tentokrát ve čtvrtečním rozhovoru pro list The Washington Times. V USA jednal o radaru a projektu raketové obrany s viceprezidentem Richardem Cheneym.

Spojené státy chtějí v rámci svého protiraketového štítu v Evropě rozmístit v Česku nejmodernější radar a v Polsku sila s protiraketami. Rusku se tento záměr nelíbí a opakovaně zdůrazňuje, že štít vnímá jako bezprostřední ohrožení vlastní bezpečnosti.

Více o radaru čtěte ZDE

"Naše věc"

Český prezident v souvislosti s tím americkému listu připomněl, že někdejší generální tajemník sovětské komunistické strany Leonid Brežněv kdysi odmítl hněv Západu nad nad invazí vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa v roce 1968 slovy "je to "naše věc".

"Takový je náš nynější vzkaz Rusku. Je to naše věc," uvedl Klaus v rozhovoru v narážce na výstavbu radaru v Česku. Prezident dále poznamenal, že ruský odpor k americkým plánům v Česku podle něj pomáhat získávat příznivce pro radar.

"V mé zemi se vede vážná debata. Ale čím silnější je ruský odpor, tím lehčí je získat pro to podporu v České republice," uvedl Klaus a zdůraznil, že Češi jsou mimořádně citliví k jakékoli formě paternalistického jednání z jiných částí světa.

Podle Klause si Moskva uškodila tím,že v minulých měsících nepřipustila možnost větších ústupků v projektu, o který se zasazují Spojené státy. Česká vláda se navíc bude za každé situace rozhodovat v otázce radaru podle toho, co je dobré pro Česko.

Prezident v rozhovoru dále uvedl, že Česko a Spojené státy by podle jeho očekávání měly dokončit jednání o umístění radaru na českém území do konce roku. Dvě smlouvy mezi ČR a USA, které instalaci radaru upravují, musí ale ještě ratifikovat český parlament.

V tom Klaus nevidí problém. "I tak očekáváme, že smlouvy parlamentem projdou do konce roku," řekl Klaus. Dohody by pak nejpozději do července měla přijet do Čech podepsat americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Teprve společný podpis odstartuje celý proces výstavby radaru na českém území.