Ministryně obrany Vlasta Parkanová se zúčastnila zkoušky americké protiraketové obrany. Ta by měla budoucnu chránit nejen Spojené státy, ale i jejich spojence. Hlavní úlohu v testu měla raketa dlouhého doletu, která byla vystřelena ze základny Kodiak na Aljašce a dopadla přibližně po dvaceti minutách v Tichém oceánu a to několik set kilometrů od mexického pobřeží. Ministryně Parkanová se tak stala první českou političkou, která se takového testu účastnila. parkanova-vlasta-portret__192x128_.jpg

"Ještě než se to celé spustilo, tak jsem určitou trému cítila," uvedla Parkanová. Kromě ministryně Parkanové měli povoleno test sledovat i čeští novináři. Podle Parkanové tak USA riskovalo větší publicitu než obvykle, kdy se na základnu dostanou jen lidé s nejpřísnější prověrkou. "Kdyby se to nepovedlo, tak se ta informace prostřednictvím vás ještě více naklonuje," řekla novinářům Parkanová.

Pokus se nakonec od svého plánu odklonil jen částečně. Jeho přípravy přerušil mrak, který byl nad raketou na Aljašce a komplikace se objevily i za letu. "Cíl (raketa) letěl níž, než jsme předpokládali, a spadl dříve," řekl český velvyslanec při NATO Štefan Füle.

Čtěte také:

Cílem zkoušky bylo napodobit situaci, která by nastala při útoku ze Severní Koreji. V tomto případě by měla být nepřátelská raketa sestřelena americkou obranou střelu. Test měl původně také zahrnovat sestřelení "nepřátelské rajkety" protiraketovou střelou, ale z důvodu jistého technického problému bylo vypuštění této střely odloženo na prosinec, sdělil bez dalšího upřesnění začátkem týdne ředitel MDA Henry Obering. Při zkoušce byla místo ostré rakety použita počítačová simulace.

 Dalším účelem testu bylo také vyhodnotit informace, které poskytují radary a senzory během letu případné útočné rakety. "Hlavní cíl testu byl splněn, protože všechny radary, které byly zapojeny, zafungovaly přesně tak, jak měly," konstatoval Füle.

V rámci testu se dále zkoušely i senzory a radary na souši, na moři i na lodích a jejich vzájemná komunikace. Další test, který by měl obsahovat i klíčové sestřelení rakety, má proběhnout na konci roku. parkanova_vlasta_usa__192x128_.jpg

V budoucnu se počítá, že součástí tohoto protiraketového deštníku bude i radar, který u nás chtějí Američané postavit v Brdech. Ministryně Parkanová uvedla, že pokud nakonec americký radar v Česku bude, tak díky spojení s NATO by Češi měli vidět podobné "obrazovky", které delegace ministryně viděla v pátek. Podle Füleho by podobné údaji měli mít i další spojenci v NATO.

Vlasta Parkanová ještě na několik dnů zůstává v USA a podniká cestu s cílem seznámit se s dalšími prvky protiraketové obrany. V rámci její cesty by si měla prohlédnout i základnu Fort Greely na Aljašce.