obama-denver-podium__192x128_.jpgByl to nepochybně nejdůležitější okamžik celé dosavadní politické kariéry Baracka Obamy.

Před desítkami tisíc lidí na stadionu pod otevřeným nebem v noci na pátek formálně přijal demokratickou prezidentskou nominaci a promluvil k davu svých příznivců.

PŘEHLEDNĚ - Sledovali jsme Obamův projev - ZDE

Pronesl velmi emotivní a silný proslov, který byl přesně vyladěný, aby vyvrátil snad každý argument, který proti němu kdy použil jeho republikánský rival John McCain. Ve svém projevu Obama také vyjmenoval témata, na které se chce jako prezident zaměřit. Pokud bude zvolen.

Jak se v prvních hodnoceních a rozborech nominačního proslovu shodují američtí komentátoři, čtvrtečním projevem si k tomu poskytl dobrý odrazový můstek.

Prohlédněte si fotografie z Obamova proslovu. Článek pokračuje pod fotogalerií.

Podle analytiků Obama využil snad všechny zaručené způsoby, jak zaujmout diváky a získat si je na svou stranu. Několika přesně cílenými podněty se snažil voliče přimět, aby se s ním ztotožnili, postavil se do role muže z lidu. "Někoho, kdo klidně může sedět u vás v obýváku a povídat si s vámi o snech a problémech amerických občanů," jak to shrnul komentátor televizní stanice CNN.

Show, která jeho proslovu předcházela, označila BBC za "událost, která se svojí okázalostí a majestátností podobá korunovaci".

Sledovali jsme Obamův klíčový projev
Jaká by byla Obamova administrativa
Takhle demokratický kandidát Barack Obama představil klíčové body svojí kampaně a klíčová témata svého prezidentství, pokud bude zvolen:

Systém vládních subvencí nákladů pro rodiny s nízkými a středními příjmy má zvýšit počet lidí se zdravotním pojištěním. Peníze na to stát získá ze zvýšeného zdanění rodin vydělávajících více než 250 tisíc dolarů ročně. "Je čas zajistit zdravotní péči pro každého amerického občana."

Obama počítá s daňovými úlevami pro malé podniky, nižšími daněmi a podporou pro firmy, které ve Spojených státech zaměstnávají Američany a nestěhují výrobu do zahraničí. Slíbil nižší daně pro devět desetin amerických rodin a širokou podporu střední střídy. Chce také do detailu probrat federální rozpočet a vyřadit z něj již nefungující programy.

Desítky miliard do školství mají pomoci zvýšit americkou vzdělanost. Obama také přišel s plánem hradit školné na univerzitách studentům, kteří budou pomáhat  ve veřejných komunitách. "Teď není čas na malé plány. Teď musíme zajistit všem americkým dětem, našim dětem, kvalitní vzdělání na světové úrovni."

Do deseti let chce Obama zbavit Ameriku závislosti na ropě z Blízkého východu. V následující dekádě plánuje investovat 150 miliard dolarů do obnovitelných zdrojů energie.

O terorismu a amerických vojenských jednotkách v zahraničí
"Musíme bojovat proti terorismu. Musíme ale bojovat přímo proti těm teroristům, kteří zavinili 11. září. Proti Usámovi bin Ládinovi a těm, kteří se skrývají v Afghánistánu a na hranicích s Pákistánem."

Obama o svém soupeři: McCainovi "to nedochází"
"Respektuji Johna McCaina, který nosil americkou uniformu a bránil naši zemi. John McCain ale přináší pokračování vlády George Bushe. To není změna, ve kterou věříme."

Potom Obama vyjmenoval ekonomické problémy, kterým Spojené státy v současnosti čelí. Jeho republikánský rival se podle něj těmito problémy nezabývá dostatečně. "Není to tak, že by Johnu McCainovi na Americe a jejích občanech občanech nezáleželo. Jemu to prostě nedochází."

Proslov začal kritikou prezidenta George Bushe
"Mnoho z vás nemá peníze na to, abyste uživili svoje děti a sebe, vláda vás nechá spát na ulicích, máte sice auta, ale nemáte peníze na to, abyste s nimi mohli jezdit. To je důsledek politiky George W. Bushe. Jsme lepší než to, máme na víc. Teď můžeme říct dost. Tyto volby jsou naší šancí splnit slib, který jsme Americe dali.

Příští týden v Minnesotě bude stejná strana, která přivedla k moci George Bushe apelovat na voliče, aby podpořili Johna McCaina. Aby v podstatě umožnili třetí období vlády George Bushe. V listopadu musíme povstat a říct: osm let je příliš." Dav skanduje: Osm let je příliš.

Obama formálně přijal nominaci
"S hlubokou vděčností a pokorou přijímám demokratickou prezidentskou nominaci." Barack Obama se stal prvním černochem, který se ve Spojených státech bude ucházet o funkci hlavy státu.

04:10 Přišla nejdůležitější chvíle dosavadní politické kariéry Baracka Obamy. Vstupuje na pódium denverského stadionu, aby před 75 tisíci svých příznivců formálně přijal prezidentskou nominaci a přednesl projev. "Děkuji, velice vám všem děkuji," zopakuje Obama nejméně dvacetkrát, než utiší desítky tisíc svých příznivců.

04:00 Schyluje se k Obamově proslovu. Dav skanduje YES WE CAN, heslo kampaně demokratického kandidáta. Na obrovské obrazovce běží video o jeho životě. Od okamžiků Obamova dětství, přes studia, kde se seznámil se svojí ženou Michelle až po začátek jeho politické kariéry.

03:50 Oficiální program nabírá zpoždění. Na stadionu zatím hraje hudba, na obrazovce běží klipy s americkými občanů, kteří se svěřují, proč chtějí volit právě kandidáta demokratů.

03:25 Neohlášeně přichází na pódium Obamův kandidát na viceprezidenta Joe Biden. "Vždy jsem snil o tom, že tu budu dnes stát. Takhle má vypadat sjezd demokratů," naráží Biden ve svém krátkém projevu na atmosféru připomínající spíše koncert popové hudby, než politickou událost.

03:20 Těsně před začátkem Obamova projevu nastoupilo na pódium 24 generálů americké armády ve výslužbě, aby velmi krátce promluvili k divákům. Podle analytiků CNN mají být připomínkou toho, že armáda nestojí jen za válečným veteránem a republikánským kandidátem Johnem McCainem, ale i za demokraty a Obamou.

Baracka Obamu podpořil i držitel Nobelovy ceny za mír Al Gore
"Demokracie nám každé čtyři roky nabízí možnost změnit svoji vládu. Je to ale jen možnost, kterou musíme uchopit. Proto jsem dnes přišel, abych podpořil Baracka Obamu, který přináší změnu. Musíme zabránit pokračování Bushem nastoleného režimu, musíme hlasovat proti Johnu McCainovi."

02:00 Jako "předskokani" proslovu vystoupili na pódiu stadionu v Denveru například zpěvačka Sheryl Crow, držitel Nobelovy ceny Al Gore, vnučka prezidenta Eisenhowera nebo přes videomost syn Martina Luthera Kinga.

Obamovo vystoupení bylo plné symboliky. Od nominačního projevu Johna F. Kennedyho to bude poprvé, co kandidát přijme nominaci před tak velkým publikem pod otevřeným nebem.

Od našeho zpravodaje

I datum je významné. Na den přesně před 45 lety pronesl Martin Luther King, americký kazatel a vůdce Afroamerického hnutí za lidská práva, svůj legendární projev "I Have a Dream", svůj sen o budoucnosti, kde si běloši a černoši budou rovni.

Nová rubrika na iHNed.cz