Do prezidentských voleb v USA zbývají čtyři dny, během nichž se může stát cokoli. Přesto musí tým republikánského kandidáta Johna McCaina přihlížet, jak se žluté nerozhodnuté státy barví pomalu do demokratické modré.

Poslední průzkumy ukazují, že například ve státu Coloradu Barack Obama svůj náskok zdvojnásobil během dvou týdnů. V současnosti by jej volilo 53 procent tamních obyvatel, zatímco McCain získal pouze 45 procent preferencí.

Celostátní průzkum provedla televize CNN ve spolupráci s časopisem Time. Na jeho základě získalo Colorado na volební mapě CNN bledě modrou barvu. Ta označuje stát, který sice není tradičně nakloněn demokratům, ale v současné kampani získávají navrch.

mapa-usa-banner.jpg

Podle CNN se naopak do žlutých nerozhodnutých států dostává Indiana. Tedy stát doposud nakloněný McCainovi. Indiana nevolila demokraty od roku 1964, nyní tam ale McCain vede jen o dvě procenta. Obama obarvil do modra rovněž Virginii, kde vede nad McCainem v procentech 53:44.

Úspěšná strategie

Oba kandidáti nyní soupeří o přízeň voličů ve Floridě, která disponuje 27 voliteli. Průzkumy ukazují, že Obama tam vede asi o 4 procenta. V posledních volbách získal Floridu republikán George W. Bush, když tam zvítězil nad Johnem Kerrym o 5 procent.

Průzkum CNN dochází k závěru, že pokud by se volby konaly v současné chvíli, Obama by získal hlasy 286 volitelů, McCain 163 a 89 by jich zůstalo nerozhodnutých. Pro získání prezidentské funkce je přitom potřeba hlasy nejméně 270 volitelů. Americký volební systém určuje, že v drtivé většině států získává všechny hlasy volitelů ten kandidát, který zvítězí většinou hlasů tamních voličů.

Čtěte blogy přímo z USA

Obamův náskok v Coloradu potvrzuje úspěšnost demokratické strategie, která se zaměřila na tradičně republikánské západní státy USA. V Denveru například uspořádali v létě nominační sjezd. Stát přitom v roce 2004 volil George W. Bushe.

Odborníci tvrdí, že McCainova oblíbenost upadá s růstem rozměrů finanční krize. "Národní ekonomika klopýtá, a podpora republikánů s ní," řekl CNN politolog Bill Schneider.