John McCain volil ve své domovské ArizoněPrezidentské volby, které ve Spojených státech začaly v úterý dopoledne středoevropského času, budou v mnoha ohledech přelomové.

Bez ohledu na výsledek souboje mezi demokratem Barackem Obamou a republikánem Johnem McCainem se o nich bude hovořit také jako o volbách s rekordní voličskou účastí.

Celkem má svůj hlas podle odhadů médií i analytiků odevzdat 130 až 140 miliony lidí, což by znamenalo 64 procentní účast - nejvíce za posledních sto let. Absolutní rekord, 66 procent, se datuje do roku 1908.

 

Sledujeme on-line

 

Už od brzkého rána se na mnoha místech tvořily před volebními místy dlouhé fronty, leckde se čekalo na možnost odevzdat hlas více než dvě hodiny. První odhady mají být k dispozici po půlnoci SEČ, jméno následníka prezidenta George W. Bushe by pak mělo být známé během středečního dopoledne.

Už nyní se ale spekuluje o tom, že konečné výsledky se mohou výrazně lišit od prvotních prognóz. Celá třetina voličů totiž podle agentury Reuters odevzdala své hlasy v předčasném termínu či korespondenční cestou, převládali mezi nimi demokraté.

mapa-usa-banner.jpg

Volební prognózy sestavované na základě odpovědí občanů odcházejících z volebních místností by se tedy mohly klonit k republikánům, i když skutečný výsledek může být jiný, upozornila stanice Fox News. Před unáhlenými závěry vycházejícími z volebních prognóz varoval i tým republikánského prezidentského kandidáta Johna McCaina.

Odborníci zároveň připomínají, že stejně nebezpečné může být přeceňování výsledků z předčasných voleb, jež některé státy mohou zveřejnit ještě před sečtením výsledků dnešních voleb. Tyto údaje by mohly poněkud pokřivit odhady zase ve prospěch demokratického prezidentského kandidáta Baracka Obamy.

 

Tisíce zádrhelů

V prvních hodinách hlasování se v několika státech vyskytly problémy s hlasovacími přístroji - potíže hlásila velká města Filadelfie, Cleveland a Columbus ve státech Pensylvánie a Ohio, kde se odehrává tuhý boj o každý hlas.

 

 

Blogy na téma volby

 

Organizace s Koalice na ochranu voleb zaznamenala během místního dopoledne (do 15:30 SEČ) téměř 11 000 problémů.

Barack Obama s manželkou Michelle a v doprovodu obou dcer odevzdali hlasy v úterý ráno místního času v základní škole ve svém domovském státě Illinois. John McCain bude hlasovat v Arizoně, kterou přes dvacet let zastupuje v Senátu.

 

"Příliš pozitivní prognóza"

Podle mnohých příznivců Baracka Obamy jsou poslední předvolební průzkumy příliš optimistické.

 

"Průzkumy nic neznamenají, rozhoduje se až po uzavření volebních místností," říká Leonor Ayalová z televizní stanice NBC.

New York Times dal v posledních dnech prostor hned několika psychoterapeutům, jejichž pacienti zažívají chorobný strach z Obamovy porážky. Trauma posledních dvou voleb, které demokraté navzdory optimistickým průzkumům prohráli, je všudypřítomné.