harper-stephen-canada__192x128_.jpg Premiér Kanady Stephen Harper ve čtvrtek oznámil, že má od generální guvernérky země Michaëlle Jeanové svolení dočasně pozastavit činnost parlamentu. Informovala o tom agentura AP, podle níž vládní konzervativci okamžitě ukončili parlamentní rozpravy. Poslanci se k další schůzi sejdou až 26. ledna.

Harper tímto bezprecedentním krokem zabránil tomu, aby opoziční strany v pondělí hlasovaly o vyslovení nedůvěry jeho menšinové vládě. Toto hlasování by současný konzervativní premiér s největší pravděpodobností prohrál, protože tři významné opoziční strany podepsaly v týdnu dohodu o plánovaném svržení jeho kabinetu.

Čtěte také

Opoziční Liberální strana, Nová demokratická strana a separatistický Quebecký blok plánovaly po hlasování o nedůvěře zformovat novou koaliční vládu. Současné vládě vyčítají, že efektivně neřeší globální ekonomickou krizi.

"Dnešní rozhodnutí nám dává příležitost - a to mluvím o všech stranách - zaměřit se na ekonomiku a spolupracovat," řekl Harper po schůzce s Jeanovou. Více než měsíční pozastavení činnosti parlamentu dává Harperovi podle expertů mimo jiné šanci na navržení balíčku na oživení kanadského hospodářství.

Opozice: Premiér se nutnému nevyhne

Pokud by generální guvernérka, jež v Kanadě zastupuje formální hlavu státu, britskou královnu, Harperovi nevyhověla, premiér by měl podle agentur jen dvě možnosti: přímo odstoupit, nebo počkat na pondělní hlasování, jež by pravděpodobně neustál. Harper už v minulých dnech ohlásil, že použije všechny "zákonné prostředky", aby zablokoval plán opozičních stran.

Předseda Liberální strany Stéphane Dion uvedl, že pozastavení činnosti parlamentu jen odsune nevyhnutelné. Jeanové ještě před jejím rozhodnutím napsal, že "nemůže přijmout toto porušení ústavy a útok na parlamentní demokracii".

Současná vládní krize přichází ani ne dva měsíce po předčasných volbách, v nichž konzervativci s převahou zvítězili. Zisk 37 procent hlasů jim ale nestačil na zajištění většiny v parlamentu.