Restaurace Hat and Feathers v Londýnském City láká zákazníky na protikrizový oběd "Beat the Crunch Lunch". Podobné slogany nyní na Londýňany útočí na každém kroku, nejvíc je ale krize vidět právě napříč čtvereční mílí britského finančního centra.

Restaurace nabízejí výhodné polední menu za 10 liber, přestože tu lidé normálně platí minimálně dvojnásobek. Majitel raději zlevnil, aby nepřišel o zákazníky. Kvůli finanční krizi totiž Britové začínají šetřit - třeba tím, že si místo obědů v restauraci nosí sendviče z domova. Řetězec supermarketů Sainsbury například za posledních několik měsíců prodal o třetinu více levných obědů v krabičkách.

Související

Restaurace přicházejí o zákazníky a pomalu krachují. Jen pár set metrů od Hat and Feathers stojí kavárna Coffee@. Kdysi populární místo pro studenty i lidi z blízkého City se stalo lokálním symbolem ekonomického poklesu: majitel už podnik "neutáhl" a v polovině ledna kavárnu zavřel.

Strach z důsledků ekonomické krize je v City všudypřítomný. "Za posledních pár měsíců tu hodně klesla nálada. Nedá se před tím uniknout - jdete do kavárny a tam se lidé baví o tom, kolik jejich přátel už přišlo o práci. Všichni moji kolegové si teď shánějí práci bokem, aby měli alespoň nějakou jistotu," říká třicetiletý obchodník s realitami. Své jméno se bojí prozradit. "Nemůžu to riskovat, třeba by se to šéfům nelíbilo a já bych měl pak problémy," vysvětluje.

Strach z krize je opodstatněný, britská ekonomika se propadá a o práci přicházejí desítky tisíc lidí. Ekonomové předpokládají, že kvůli krizi přijdou o práci až dva miliony Britů. Některé firmy proto přistupují k razantním krokům.

Méně peněz, více volných dní 

"Lidé se teď nejvíc bojí právě o práci. Snad každý z mých kolegů a známých zná někoho, kdo už dostal výpověď. Všichni se proto snaží pracovat co nejlépe a jsou ochotní přistoupit na horší podmínky," říká zaměstnanec banky Merrill Lynch a nervózně potahuje z cigarety na prostranství před londýnskou burzou.

Mezinárodní auditorská společnost KPMG nabídla jedenácti tisícům svých londýnských zaměstnanců možnost pracovat jen čtyři dny v týdnu. Stejnou strategii teď volí polovina britských firem.

"To je podle mě chytrý krok - zachrání to hodně míst. Lidé tady v City pracují obvykle daleko víc, než je obvyklé, takže si myslím, že to je pro většinu dobrá volba," říká právník softwarové společnosti. Ani on nechtěl prozradit jméno.

Většina lidí v KPMG na nabídku přistoupila, přestože se jim o pětinu sníží plat. Nechtějí riskovat, že o práci přijdou úplně. "Lidé dřou celý život, takže to, že se jim na rok dva sníží plat, pro ně nebude taková rána, jak se zdá," dodává asi padesátiletý právník.

Přečtěte si také

Volný den navíc se tak stává populárním řešením. Lidé si prodloužený víkend pochvalují. "Je zcela na našich zaměstnancích, jak s volným dnem naloží. Řada lidí se ale snaží ten den využít a naše firma jim pomáhá - ať už se chtějí věnovat charitě, dobrovolné práci či si rozšířit vzdělání," říká londýnský mluvčí KPMG Mark Hamilton.

Krize Británii zasáhla naplno už před koncem loňského roku, každý den navíc přicházejí další špatné zprávy. Ve středu zveřejnil britský statistický úřad nejnovější údaje, podle nichž se britská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku propadla o 1,9 procenta. Bank of England se na pokles snaží reagovat postupným snižováním úrokových sazeb, které jsou nyní na historickém jednoprocentním minimu.