Kam s vězni z Guantánama? Otázku jako od Nerudy teď řeší americká vláda, když se snaží dodržet lednový slib prezidenta Baracka Obamy, že sporné vězení pro podezřelé z terorismu na americké vojenské základně na Kubě do roka uzavře. I když se jí možná podaří přesvědčit několik spojeneckých zemí, aby přijaly část z 240 zadržovaných osob, jistě desítky dalších budou muset zůstat pod dozorem Američanů.

Jediným federálním vězením, které odpovídá nejvyšším bezpečnostním nárokům, je podle amerického tisku trestnice u města s poetickým názvem Florence v coloradských Skalistých horách. Označuje se jako "supermax", protože má "supermaximální" stupeň ostrahy. Zde jsou umístěni údajně největší zločinci světa, kteří tráví své dny a noci v betonových zvukotěsných samotkách. Většina z nich svůj vězeňský blok nikdy neopustí.

Komplexu, v němž jsou ještě další dvě věznice s menší ostrahou a vězeňský institut, se říká Alcatraz Skalistých hor. Na rozdíl od pověstné pevnosti Alcatraz v San Francisku odtud ale nikdo nikdy neuprchl.

Zatímco o Guantánamu se kvůli povolenému mučení vězňů mluví jako o symbolu americké brutality během války proti teroru, věznice ve Florence má svoji vlastní drsnou reputaci. Prý je to místo, kde lidská mysl vyhnije.

Ve většině amerických věznic se mohou trestanci po střeženém prostoru do jisté míry volně pohybovat a mluvit spolu. Coloradský "supermax" je ale založen na izolaci. Po 23 hodin denně jsou vězňové po jednom zamčeni v malých celách. Zbývající hodinu mají na vycházku, k níž je dozorci vyvádějí v okovech do samostatných klecí s omezeným výhledem, napsal deník USA Today.

Gangsteři a teroristé

V celách pro celkem 490 osob jsou umístěni například Pákistánec Ramzí Ahmad Júsuf, hlavní strůjce atentátu na newyorské Světové obchodní středisko v roce 1993, Richard Reid, který se v roce 2001 snažil odpálit v letadle nálož umístěnou v botě, či bývalý agent FBI Robert Hanssen, který byl usvědčen jako ruský špion. Své doživotní tresty si tam odpykávají i Theodore Kaczynski, přezdívaný Unabomber, který 17 let posílal poštovní bomby, spolupachatel atentátu v Oklahoma City v roce 1995 Terry Nichols a šéfové nejrůznějších ozbrojených gangů a klanů.

Když soudkyně před třemi lety do Florence posílala Zacariase Moussaouiho, zatím jediného odsouzeného pachatele teroristických útoků na USA z 11. září 2001, popsala, co ho čeká: "Zemřete za skučení, nikdy nebudete mít šanci promluvit."

Advokát Ronald Kuby, který zastupoval více než deset vězňů z Florence, popisuje tamější izolované prostředí jako "nelidské a duši zničující". "Vězení bývají brutálním a svévolným místem, ale zařízení ve Florence bylo vytvořené proto, aby člověka zlomilo," cituje ho USA Today.

Vězení je humánní

Mluvčí federální vězeňské správy Traci Billingleyová podmínky "supermaxu" hájí. I když kontakt mezi vězni je omezený, jsou po celou dobu ve styku s dozorci. "To je velmi humánní," soudí.

Obhájce Ramzího Ahmada Júsufa Bernard Kleinman říká, že na Guantánamu mají zadržovaní patrně větší volnost pohybu. Na svém klientovi během nejméně šesti návštěv ve Florence pozoruje rostoucí uzavřenost, což podle něho způsobuje nedostatek kontaktu s lidmi. Júsuf také nyní často odmítá opustit celu na hodinové procházky, protože mu vadí předepsané prohlídky tělních otvorů.

V projevu o národní bezpečnosti minulý měsíc prezident Obama neřekl jednoznačně, že vězni z Guantánama budou umístěni do coloradské trestnice. Nicméně to jasně naznačil. "Jak činíme toto rozhodnutí (o přemístění vězňů), máme na mysli následující skutečnost: z jednoho z našich federálních supermaximálních vězení, v nichž zadržujeme stovky usvědčených teroristů, nikdo nikdy neuprchl." Tím jedním "supermaxem" je podle USA Today věznice ve Florence.